Facebook reklam fiyatları %40 zıplamış, peki getirisi var mı?

Facebook ‘ta reklam vermek bu günlerde çok moda oldu. Reklam vermek isteyenler 600 milyonluk topluluğun içinde kendilerine uygun profile ulaşmak için resmen kuyruk olmaya başladılar. Peki Facebook bu fırsatı nasıl değerlendiriyor? En mantıklı yöntem tıklama başına maliyeti artırması olabilir tabii. Tıpkı bizim benzin fiyatlarındaki KDV gibi 🙂

Efficient Frontier şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre, Facebook tıklama başına maliyetini son üç ayda yaklaşık %40 artırmış. Buna rağmen reklam verilmek istenen ortamlar arasında hala açık ara birinci sırada.

Peki, siz artan reklam giderleriniz dolayısıyla endişelenmeli misiniz? Yoksa bu sizin için bu “Bu kadar talep varsa ben de vereyim Facebook’ta reklam.” dedirtecek cinsten bir sinyal midir? Ya da tamamen bir arz-talep meselesi ve bir süre sonra bu Facebook reklamları balonu da patlar mı diyorsunuz?

Rekabet

Bir şirket sahibi olmak rekabet ve rakiplerini nasıl yendiğinden ibarettir. Facebook reklamlarındaki talebin artması, bize reklam verenlerin Facebook kampanyaları konusunda kendilerini geliştirdiklerini gösteriyor aslında. Bütçelerini akıllı bir şekilde oluşturup mantıklı bir harcama yapıyorlar. Facebook reklamlarının potansiyelini anladıklarından dolayı, rakiplerinin önüne geçmek için birkaç lira fazla vererek, istedikleri kişiye ulaşma konusunda çekimser davranmıyorlar.

Gelir

Gelir getirdiği sürece bir reklam kampanyası her zaman iyidir 🙂 . Eğer Facebook kampanyalarınızda bir sürü paralar harcıyorsanız , fakat geliriniz artmıyorsa , stratejinizi tekrar gözden geçirmelisiniz.

Facebook fiyatları artırdığı halde reklamlar devam ediyorsa, demek ki şirketler bu reklamlardan iyi paralar kazanıyorlar ki talep devam ediyor. Eğer siz henüz Facebook reklamlarını kullanmıyorsanız, büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Eğer kullanıyor fakat yeterince gelir elde edemiyorsanız, başarılı olanları örnek almak her zaman faydalı olur.

Efficient Frontier raporu aynı zamanda Facebook reklamlarının SEM’e göre çok daha hızlı büyüdüğünü de gösteriyor.

Siz Facebook reklamlarını kullanıyormusunuz? Fiyatlar artsa da kullanmaya devam edermisiniz?

 

About the Author

You may also like these