VVP-Video ile Viral Pazarlama

12.668.145 rakamı sizce ne olabilir? Çoğunuz görmüşsünüzdür belki, Kanada’lı 5.5 aylık bebek ilk adımlarını atmadan ben bu yazıyı yazarken tam 12.668.145 kez izlenerek yeni bir YouTube hikayesi yazdı. Üstelik ne dans ediyor, ne şarkı söylüyor. YouTube’da milyonlarca çocuk videosu var , fakat çoğu birkaç günde bu rakama ulaşabilecek güçte olmadı.

Video’nun adı “Emerson – Mommy’s Nose is Scary!” görmeyenler bu linkten izleyebilirler. Video’da Emerson bebeğin annesinin burun silişine verdiği korkunç tepki ve ardından gülüşü yer alıyor. 200.000’den fazla kişi Facebook profilinde bu videoyu paylaştı ve 10.000’den fazla re-tweet edildi.

Emerson bebeği izledikçe onun gerçekten çok tatlı bir bebek olduğu fikrine katılıyorum. Bana göre, bu video aynı zamanda Youtube’un viral pazarlamasını da gösteren çok iyi bir örnek. Neden mi?

YouTube – Eskimeyen Viral Pazarlama Aracı!

Facebook ve Twitter sosyal medya dünyasının parlayan çocukları olmaya devam ederken, YouTube sessiz ve derinden, ama hızlıca büyüyüverdi. İnanıyorum ki, eğer bir resim 1.000 kelimeye bedel ise, bir video da 10.000 kelimeye bedeldir. YouTube’un viral pazarlama aracı olarak en beğendiğim yanı ise kendisini Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal medya ürünleri ile çok iyi entegre edebilmesi.

Facebook ve Twitter’ın ortalığı kasıp kavuran büyümesi youtube videolarının bu ortamlarda paylaşılmasını kat be kat artırdı.

Emerson bebeği izleyenlerin çoğu bu youtube videosunu sosyal medyada onları izleyen Facebook ve Twitter takipçileri ile paylaşmayı seçti. Bu aslında birden fazla sosyal ağın sinerji yaratarak birbiine nasıl trafik yaratabileceğinin klasik bir göstergesi.

Yaratıcı düşünmek

Kaç defa izlerseniz izleyin, Emerson bebek her seferinde yüzünzü tekrar güldürecek. Bu da şirketlerin standart bariyerleri aşıp müşterilerinin yüzünü güldürmek için daha yaratıcı çözümler bulmaları gerektiğinin klasik bir göstergesidir.

Karşılaştığım video kampanyalarında, şirketlerin satışa yönelik çalışmaları çok fazla ön plana çıkardıklarını ve bunu yaparken işin insan boyutunu unuttuklarını görüyorum. Oysa bana göre insanlar, ürün ve markalardan ziyade insanlarla duygusal olarak daha kolay bağlantı kuruyorlar. Sosyal medya, aslında şirketlere, insanlara kişisel notlarla ulaşma fırsatı sunuyor.

Emerson’un dedesi, bu masum bebeğin kıkırdamasının insanların dikkatini çekip dünyadaki sorunlarını bir an olsun kenara bırakmalarına yardımcı olduğunu söylemiş.

Siz bu videoyu izlediniz mi? İşiniz için YouTube’u diğer sosyal ağlarla bir viral pazarlama aracı olark kullanıyor musunuz?

Yorumlarınızı merak ediyorum lütfen benimle paylaşın.

About the Author

You may also like these