Sosyal Medya ile hedef kitlenize ulaşmak için 5 yöntem!!!

download

Sosyal medya konusunda çalışmalara başlamayı düşünen işletmeler için en büyük zorluklardan bir tanesi doğru hedef
kitleye ulaşabilmektir. Herhangi bir kitle oluşturmak basit olsa da, iyi hedeflenmediği sürece pek fazla etkisi olmuyor. Belki de bir sonraki oyunun kurallarını değiştirecek kampanyayı yapmak üzere olabilirsiniz, fakat hitap edecek bir hedef kitle oluşturamazsanız büyük olasılıkla ölü bir kampanya doğacaktır. Yaptığım incelemelere ve araştırmalardan sonra işletmelerin sosyal medyada hedef kitlesini bulmak için harcadığı eforu takdir ediyorum. Bu yazımda da nacizane 5 tane basit öneri de ben yapmak istiyorum.

1) Ev ödevinizi iyi yapın!
Hep söylüyorum sosyal medya kısa yoldan başarının anahtarı değildir. Hiçbir zaman olmadı ve olmayacak. Ancak iyi bir hazırlık ve sıkı çalışma ile akılcı adımlar atarak işletmenizin fırsatları iyi değerlendirmesini sağlayabilirsiniz. Peki ama nereden başlamak gerekir? Hangi kitle ile bağlantı kurmayı hedeflediğinize karar verin. Hangi tip müşteri sizin ürünlerinizi , servislerinizi kullanır ve bunların lokasyonları nerededir, yaşları kaçtır, cinsiyeti nedir, gelir düzeyi nedir? Eğer hedef kitlenizin kim olduğunu bilemiyorsanız onları nasıl hedeflemeyi düşünebilirsiniz ki?

2) Çözüm anahtar kelimelerde!
İşletmeniz için sizi tanımlayan anahtar kelimeleri bulmak iyi bir başlangıç noktasıdır. Ürünleriniz, servisleriniz, sektörünüz, rakipleriniz ve sizi tanımlayacak her türlü kelimeyi belirleyin. Öncelikli ve ikincil olmak üzere iki kategoriye ayırın ve potansiyel kitlelere göre düzenleyin.

3) Detaylı arama
Hem Facebook hem de Twitter gerçekten çok iyi detaylı arama özelliğine sahiptir. Mesela Twitter ile anahtar kelime bazında ilgili kişileri bulmanıza yardımcı olabiliyor. Yani sizin belirlediğiniz anahtar kelime ile eşleşen kişiler potansiyel müşteriniz olabilir. Aynı zamanda ilgi alanınızda kişilerin nelerden bahsettiğini de takip etmek için iyi bir yardımcıdır. Facebook ise sessizce ve arkadaşca şirket bazında kişileri (belki de rakibi) takip etmede faydalı olabilir.

4) Araçlar
Sosyal medyanın en sevdiğim yanlarından bir tanesi şudur: Senin yapmakta zorlandığın bir iş olursa, mutlaka senin gibi başkaları da olduğundan birileri o işi yapacak bir araç üretir ve insanlar bunu kullanarak hayatlarını kolaylaştırır. Mesela Buzzom bunlardan bir tanesi. Hedef kitlenize ulaşmak için faydalanabileceğiniz bu araç gibi bir sürü bedava yada paralı araç var. Fakat dikkatli olun ve hepsini birden kullanmak yerine, amacınıza uygun olanı seçerek ilerleyin ve tek başına bu araçlardan medet ummayın!!!

5) Liste ve Gruplar
İnsanoğlu sosyalleşmeyi sever, ister gerçek hayatta olsun ister sanal. Bütün sosyal hayatın vazgeçilmezi ise bir topluluğa ait olmaktır. İşte sanal ortamda bu topluluklar, listeler veya guplar ile karşılık buluyor. Twitter listeleri kullanırken, Facebook grupları giderek artan bir trend gösterior. Sizin anahtar kelimelerinizi arattığınızda karşınıza çıkan Twitter listeleri veya Facebook gruplarına üye olan kişilere fırsatlarınızdan bahsetmek iyi bir fikir olabilir.

Bunlar benim önereceğim beş tane yöntem, fakat eminim sizler de hedef kitlenize ulaşmak için değişik yöntemler buluyorsunuzdur. Acaba benimle kendi yöntemlerinizi bu yazıma cevap vererek paylaşır mısınız?

About the Author

2 thoughts on “Sosyal Medya ile hedef kitlenize ulaşmak için 5 yöntem!!!

  1. Sosyal Medya çerçevesinde yapılması gereken en temel
    ilkeleri güzel bir şekilde vermişsiniz. Ayrıntılara inerek
    okuyucularınızı daha pratik fikirler verebileceğinize eminim.
    Teşekkürler…

Comments are closed.

You may also like these