Aşırı düşünmeyi durdurmak ve zihni negatif düşüncelerden temizlemek

Image result for be in presentKitabımı çıkardığımdan beri bir türlü blogumda yazı yazmaya fırsat bulamadım. Muhtemelen birçoğumuzun karşılaştığı en büyük zorluklardan biri olan, fazla düşünmek ki buna derin düşünmek de denilebilir kapanına yakalandım. Bu aslında bazen bilinçli olarak yapmayı sevdiğim bir şey, çünkü sürekli hayal kurarken kendi aklımı keşfediyorum. Kafanızda asla yaşanmayacak senaryolar oluşturabilirsiniz. Aklınızdaki durumlara tekrar tekrar dönerek size hiçbir şekilde fayda sağlamasa da olası ihtimalleri oynatabilirsiniz. Muhtemelen bu konuyla ilgili en iyi kitap Eckhart Tolle’un “The Power of Now – Şimdinin Gücü” dür. Anı yaşamak, mevcut olmaktan bahsediyor. Düşündüğümüzde, ya zaten olmuş olan bir şeye ya da gelecekteki potansiyel senaryolara odaklanıyoruz. Yine de gerçek olan tek şey anı yaşamaktır.

Gerçekte var olduğumuz ve şu anda yaşadığımız bu duruma girmek zor, ancak sabırlı olun. İlk adımınız olarak benim de şu an yaptığım gibi aşırı düşünme durumuna girmiş olduğunuzu fark etmektir. İdeal olarak, o anda ne yaptığınıza odaklanmanız gerekir. Yani, bir yerlerde yüryorsanız çevreye, kaldırıma veya yola odaklanın. Çok fazla analiz paralize başladığınızda kendinizi bunun dışına çekmekmeye ve ana odaklanmaya alıştımalısınız.

Zihninizi temizlemenin bir diğer önemli yöntemi ise doğada biraz zaman geçirmek. Bir parka gidip sadece birkaç dakika çimlere yatıp, yapabiliyorsanız meditasyon yapıp gözlerinizi kapatıp doğa ile birkaç dakika geçirin. Belki de bir sudoku çözmek sizi bu duruma sokacaktır, hanımlar bayılacak bence çünkü bazen ihtiyacın olmadan AVM’lerde gezmek bile ister inanın ister inanmayın sizin anı yaşamanıza sebep olabilir. Kendiniz için en doğru olanı bulup bunu düzenli yaparsanız, her seferinde zihninizin ne kadar temiz olduğunu hissedeceksiniz. Bu sayede daha fazla ilham alabilir, daha yaratıcı olabilirsiniz. İnanın denediğinizde göreceksiniz ki sanki aklınız yenilenmiş gibi hissedeceksiniz.

Elbette zaman zaman olumsuz düşünceler de olacak ve bunları ortadan kaldırmak o kadar da mümkün olmayacak, ancak size olan etkilerini azaltmayı deneyebilirsiniz.
Hepimizin arka planda devam eden bazı olumsuz düşünme biçimleri vardır, işler ters giderse ne olacağı konusunda endişelenebilirsiniz; iş görüşmesinde, sınav sırasında veya romantik bir ilişkide. Belki de bilinçaltından her an ortaya çıkmaya çalışan rahatsız edici bir durum yaşamışsınızdır? Gerçek şu ki, gerçekleşen ya da olabilecek olumsuz durumları düşünüp analiz etmenin neredeyse hiçbir faydası olmadığı gibi bizi strese sokmaktan başka bir işe yaramazlar.

Aklınızdaki gereksiz karmaşayı azaltmanın en iyi yolu, ne yaparsanız yapın, şu ana odaklanmaktır. Dişlerinizi fırçalarken, fırçalamanın hareketine odaklanmaya çalışın; bulaşıkları yıkadığınızda, bulaşıkları yıkmaya odaklanın. Akıl, fazla düşünmeye geri döndüğü için bu o kadar da kolay değildir, ancak ne kadar fazla pratik yaparsanız o kadar iyi olacaktır.

Olumsuz düşüncenizi azaltmak için kullanabileceğiniz 3 yöntem şunlar olabilir. Bunların her birini birkaç kez deneyin ve sizin için en uygun olanı görün:
1. Olumsuz düşünceler gelmeye başlarsa, hemen farkına varın ve dikkatinizi başka bir şeye odaklamaya çalışın, bu sadece yanınızdaki duvara bakmak, Facebook’unuzu kontrol etmek, Google’da bazı şakalara bakmak olabilir yeter ki olumsuz düşüncelerinizden uzak durun.
2. Olumsuz düşünceleri, pozitif olanlarla değiştirmeyi deneyin. “Bu testi geçemeyeceğim” – yerine tersini düşünmeye çalışın – “Harika sonuçlar alacağım”. Bunu yapmak inandırıcı gelmiyorsa, dikkatinizi kısa bir süre önce olan ve sizi sevindiren hoşunuza giden bir şeye odaklanmayı deneyin. Bu sayede olumsuz düşünceler geldiğinde, dikkatinizi bir arkadaşınızla yediğiniz akşam yemeği ya da eşinizle yaptığınız bir sohbet ya da hoş bir anı gibi, daha olumlu bir duruma dönüştürmeye çalışın. Başka bir seçenek de sizi mutlu eden basit şeylere odaklanmak. Örneğin, dondurma yemek gibi bir şey olabilir. Sadece seni mutlu eden durumları hayal et.
3. Üçüncü seçenek ise atılması gereken belli adımlar varsa onları not edin. Mesela, bir süpermarkettesiniz ve alışverişe başlıyorsunuz – Neler alacağınızın listesini yazmaya başlayın ve eşyaları hangi sırada toplayıp alışveriş sepetinize koyacağınızı hayal edin. Buradaki amaç, dikkatinizin yönlendirildiği diğer durum hakkında çok kapsamlı düşünmektir. Bu sayede olumsuz düşüncelerden uzaklaşabileceksiniz.

En önemli şey, her zaman anı yaşayabilmektir, mümkün olduğunca anın tadını çıkmaya odaklanmak, sizi gerçekten kötü düşüncelerden uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.

About the Author

You may also like these