Hiçbirşey yapmayarak aslında çok şey yapabilirsin!

Her zaman üretken olmaktan ve birşeyler yapmak gerektiğinden bahsedilir, ama aslında öyle zamanlar vardır ki hiçbirşey yapmamak aslında daha çok şey yapmamızı sağlar. Yaa Ömür yine gitti senin kafan diye söylenenleri duyar gibiyim, ne diyeyim alıştım artık 🙂

Allahtan yanlız değilim bu konularda ve beni destekleyen araştırmalar da var. Mesela bunlardan biri de “The Altucher Report”.

KIZGIN OLDUĞUNDA HİÇBİR ŞEY YAPMA

Sinirli zamanlarda vizyonun olmaz, dağınık bir bakış açın vardır ve toparlanması için beklemek gerekir. Zaman tıpkı bir morfin etkisi yapar ve sakinleştikçe daha iyi bir bakış açısına sahip olursun. Bunu şöyle benzetebilirsin aslında, dürbünle baktığında uzağı görebilirsin ama kızgın olduğunda gördüğün şey sanki bir Kaleidoskop gibi parçalı görüntü olur.

PARANOYAYA KAPILDIĞINDA HİÇBİR ŞEY YAPMA

Korku bazen faydalı olabilir ve hislerimizi törpüler, tehlikelere karşı davranışımızı şekillendirir. Ancak paranoya gelecek ile ilgili anlamsız korkulardır. Böyle bir anda kendini yakalarsan, hemen sakinleşmek için daha yakın ve gerçekçi bir geleceği düşünmeye başla. Göreceksin ki düşündüklerinin %99’u aslında hiç olmayacak ve boşuna endişe etmiş olacaksın. Küçük kızım Nil yapar bunu genelde ve 30 yıl sonra siz ölürseniz ben yanlız kalırsam ne olacak diye ağlamaya başlar. Ona da hep dediğim gibi sen bugüne bak, birlikte ne güzel vakit geçiriyoruz, belki 30 yıl sonunda da aynen olacak, o günkü şartları bugünden düşünüp olumsuzluğa gitmenin manası yok.

YORGUN OLDUĞUNDA HİÇBİR ŞEY YAPMA

Eyyy sevgili müdürler ve kendini saatlerce işe gömenler, burada size sesleniyorum. Zannediyorsunuz ki çok ve uzun saatler çalışmak verimliliği getirir. Artık anlayın şunu, bir sürü yazı,kitap, araştırma var bunu ispatlayan: Ne kadar yorgun olursan, o kadar verimsiz olmaya başlarsın. O yüzden yorulduğunda bilgisayarının başında kafan masada değil, git düzgün bir yerde uyu ve dinlen.Ondan sonra bak bakalım verimlilik nasıl artıyor.

SEVİLMEK İSTİYORSAN HİÇBİR ŞEY YAPMA

Bu benim en sevdiğim kısım. Kaçan kovalanır değil burada anlatmak istedidğim.  Şöyle bir düşün bakalım, sırf başkaları memnun olsun, seni sevsin diye kaç tane kararı aslında kendi istemediğin şekilde verdin? Annen veya baban için, kardeşin, arkadaşın, müdürün, çalışma arkadaşın, müşteri, komşu… saymakla bitmez bence o yüzden cevap=ÇOOOOOOK.

Ama kaçırdığın bir nokta var,kendini sevdireceğim diye aldığın kararlar seni ulaşmak istediğin yere götürmez. Hayallerine ulaşmak istiyorsan kendini sevdirmeye çalışacak kararlar almak yerine HİÇBİR KARAR ALMA!

About the Author

You may also like these