Sosyal medya kullanımı bir oyun değildir!

sosyal-medya-hesap-yonetimiSosyal medyayı hala pazarlama planınızın bir parçası olarak görmüyorsanız, bence bu yazının devamını hiç okumayın.

Bunca zamandır kendini hala kanıtlamadığını düşünüyorsanız, daha ne bekliyorsunuz diye sormak isterim. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve syamadığım bir sürü platformun hayatımızda etkisine bir bakarmısınız? Bunların ücretsiz olduğunu da aklınızın bir köşesine yazarsanız, bir tarafta TV ve outdoor reklamlar için harcadığınız ve tam olarak kimi yakaladığınızı bilemediğiniz ortamlar yerine bu ortamlarda hedefe yönelik pazarlama imkanı ballı kaymak gibi geliyor bana. O yüzden artık bu ortamları kabullenme ve onlar üzerine uzmanlaşma zamanı geldiğini anlayın lütfen. Evet, uzmanlaşmak dedim. Çünkü bu sadece orada bir sayfa açıp hadi bakalım herkes gelsin beni “Like” etsinle olmuyor. Size neden gelsinler? Oluşacak olan topluluğa ne vaad ediyorsunuz

Unutmamanız gereken bir konu da buranın tek taraflı bir ortam olmadığıdır. Sizin ulaşacağınız kitlelerden elde edebileceğiniz geri bildirimler çok değerli bilgiler olacaktır. Potansiyel müşterileriniz sizlere aynı zamanda yeni ürünlerinizi oluşturma konusunda da destek olabilir. Tüketecek olandan daha iyi kim ne istediğini bilebilir ki?

Aklını kullanan şirketler kullanıcıları ile birlikte ürünler geliştirmeye başladı ve bu sayede ihtiyaç olan marka savunucularını kendi tarafına çekmeyi başardı. Bu sayede işini %80 artıran şirketler duyuyoruz. Üstelik 12 ay gibi kısa bir sürede bunu başarıyorlar.

Tabii ki her şirket veya her marka bu ortamlara akmalı ve kendini göstermeli demiyorum. Ama son kullanıcıya hitsp eden bir hizmet veya ürününüz varsa statik bir web sayfası gibi sadece orada bir reklam panosu olmaktan daha fazla birşey yapmanız gerekir diyorum.

Bazen de sadece satış amacıyla yapılan bazı hareketler görüyorumve sadece gülüyorum. Kupon ve indirim vermekle oraya çekebileceğiniz kitle ancak sizden ürünü veya hizmeti ucuza verdiğiniz için alan kesimdir. Oysa size katkı sağlayacak olanlar, markanızı yayacak ve savunacak olanlar onların hayatına bir değer katabildiğiniz için orada olanlardır.

İçini dolduramayacağınız taktirde sakın ola bir topluluk oluşturmaya kalkışmayın. Bu iş özen ister, ilgi ister, çünkü aynı dükkanda kapıdan içeriye giren bir müşteri ile yüzyüze nasıl kalıyorsanız, bu ortamlarda da her müşteri ile tek tek ilgilenmelisiniz. Öyle ortaya karışık bir laf atayım isteyen cevaplasın mantığı hiç yakılık almıyor doğrusu.

İnsanlara sizinle birlikte olmaları için bir sebep verin, neden bu ortama gelmeleri gerektiği konusnuda önce siz kendi içinizde net olun, sonrası zaten gelir.

Hadi bakalım kolay gelsin!

About the Author

You may also like these