Hanımlar Sosyal ağları ele geçiriyor…

“Bu yazım sizler için hanımlar.” Beyler darılmasın, fakat hanımlar sosyal medya kanallarını ele geçirdi. Bizden daha fazla zaman harcayıp, mobil sosyal agları kullanıp çeşitli sitelerden daha çoka lışveriş yapıyorlar. Amerika ‘da yapılan bir araştırmaya göre  sosyal medya ortamında hanımlar başı çekiyormuş. Bu Facebook ve Twitter kullanımında en başta kendini gösteriyor. Daha fazla durumları hkkında bilgi güncellemesinde bulunuyor, başkalarına daha fazla yorumlarda bulunuyorlar. Bunun dışında arkadaşları ile daha çok fotoğraf ve video paylşıp, erkeklerden fazla ”Like” ediyorlar. Eğer hanımlar olmasa Facebook adeta ölü bir şehir gibi olabilirmiş.

Sosyal Ağ kullanıcı sayıları artarken hanımlar oranlarını katlayarak ilerliyor.

2008 yılından bu yana Sosyal ağlara üye olan kullanıcı sayıları iki misli artarken, yeni katılanların çoğunlukla hanımlardan olduğu tespit edilmiş.Eskiden %26 olan bu oran şimdilerde %47’lere çıkmış. Aynı zamanda yaş aralığı da yukarılara doğru tırmanmaya devam ediyor. Artık kesin diyebiliriz ki sosyal medyanın kurallarını östrojen hormonu belirliyor. Hanımlar artık %56 oranla  bu ortamın hakimiler.

Erkekler sanki bir şekilde sosyal medyaya olan ilgilerini kaybetmiş gibi görünüyorlar. Daha önce 2008’de %47 olan oranları %44′ düştü. Sadece Linkedin erkek hakimiyetini eşit seviyede tutan ortamlar arasında.

Mark Zuckerberg hanımlara borcunu nasıl ödeyecek acaba?Hanımlar işin yoğunluğunu üzerine alırken erkekler arkalarına yaslanıp şovu izliyor gibiler. Hanımların %58’i Facebook kullanıcısı iken erkekler sadece %43’de kalmış durumda. Yine hanımlar güncellemeleri %18 oranında yaparken , beyler %11’de kalıyor. Genele baktığımızda,  aslında her iki cinsiyet de performansında düşüş yaşamış. Şimdilerde ise sadece başkalarının paylaşımlarını ”Like” edip, birkaç kişiye yorum yazmanın ötesine gitmiyor. Bunda bile hanımlar %16 oranıyla %8 oranına karşın erkeklerden öndeler.

 

In addition, thirteen percent of women vs. four percent of men comment on Facebook photos several times a day. The same goes for the Like button: twenty percent of the girls hit Like throughout the day, but only nine percent of the guys can summon the energy.

Beyler dikkat, Twitter’da da hanımlar bizi geçiyor

Hanımlar Twitter’da da tahtı kapmış durumdalar. Her ne kadar Twitter daha çok Amerika’da daha popüler olsa da kullanıcılarının çoğu kadın. %64 oranıyla erkeklere açık ara fark atan hanımlar, bu mecranın da hakimi olmayı kolay kolay bırakmayacağa benziyorlar.

 

About the Author

You may also like these