SoLoMo nedir?

Son zamanlarda belki duymaya başladınız, ama duymadıysanız yakında kesin duyacağınız SoLoMo nedir?

Aslında basitce Social-Location-Mobile kelimelerinin ilk iki harflerinin birleşiminden oluşan SoLoMo 3 olguyu biraraya getirmeyi amaçlıyor. Lokasyon bazlı, mobil olan bizlerin sosyalleşmesini sağlamak. Mobil cihazlar bu kadar çok kullanılmaya başlamışken ve insanlar her dakikalarını paylaşmak için birbiriyle yarışırken bunun olmaması düşünülemezdi zaten.

Tabii, lokasyon bazlı kişilerin yerleri belli olur da reklamcılar bundan nasiplenmek istemez mi? Elbette ister. Düşünsenize caddenin birinde geziyorsunuz ve birden telefonunuza 200m ilerideki xyz mağzasında size özel 1 saatlik geçerli şu kadar indirim var diye bir mesaj çıkıyor. Ne kadar hoş değil mi? Eeee bunda ne var bunu zaten SMS ile yapıyorlar dediğinizi duyar gibiyim, ancak konu o kadar basit değil.

Bakın jiwire.com lokasyon bazlı mobil cihazlara reklam yapan bir şirket. Ayda yaklaşık 50 milyon ayrı kişiye ulaşan bir ağları var ve kişinin bulunduğu lokasyona göre yine kişiye özel reklam veriyorlar. JiWire sadece cep telefonu değil, Wi-Fi bağlantısını kullanan tablet ve Laptop’lara da aynı servisi sunuyor.

Bu şirketin lokasyon bazlı fotoğraf paylaşımı konusunda yaptırmış olduğu bir araştırmayı paylaşmak istiyorum.

Görülüyor ki erkekler çektikleri tüm fotoğrafları etrafındakilerle paylaşmaya daha çok ilgililer. Diğer taraftan Kadınlar ise genelde gezi veya arkadaşları ile yaptıkları aktivitelerin fotoğraflarını paylaşmayı tercih ediyorlar.

JiWire’ın oluşturduğu SoLoMo endüstrisi için trend analizi sayılabilecek aşağıdaki inforgrafiğe bakarsanız, gelecekte bundan çok bahsedeceğimizi zaten anlayacaksınız.

About the Author

You may also like these