Pinterest online alışverişin kuralını değiştirebilir mi?

Sosyal medya siteleri internet üzerinde her geçen gün artıyor, peki neden hala beta versiyonunda olan Pinterest bu kadar ilgi çekiyor ki? Açıkcası, Pinterest hedeflenmiş bir trafiği satıcılara yönlendirmedeki pbaşarısını çoktan ispat etti bile, işte bütün mesele bu. eMarketer.com’daki bir rapora göre  Pinterest kullananların yaklaşık %47’si aslında alışveriş de yapıyor.

Yani bu demek oluyor ki Linkedin ve Google+ toplamından daha fazla trafiği tek başına yönlendirebiliyor. Peki Pinterest online satışı nasıl tetikliyor? Acaba geleceğin sosyal online satış mecrası olabilecek mi? Aşağıdaki grafiğe baktığımızda 1,68 milyon kullanıcıdan yaklaşık 11 milyon kullanıcıya ulaşma hızını gözönüne alırsak online alışverişe büyük etkisi olacak gibi görünüyor.

 PEki Pinterest Markalar ve kullanıcılar için nasıl çalışıyor? Açıkcası alışveriş için çok sade ve kullanımı kolay bir metod geliştirdiklerini görüyoruz. Aklınıza basit bir ilan panosunu getirin ve bu pano üzerine bir sürü resim, mesaj yazılı notlar, aklınıza gelen ilgi çekici şeyler yapıştırdığınızı hayal edin. İşte Pinterest tam bu mantıkla çalışıyor. Aradaki tek fark burada resim ve video dışında birşeye izin verilmiyor. Web üzerinde bulduğunuz ilginç herşeyi paylaşabilmenize de olanak sağlıyor. Tüm bunları belli gruplarda toplayabilir ve düzenli bir şekilde paylaşıma açabilirsiniz. İlginize göre evlilik, dekorasyon,yemek tarifleri gibi farklı içeriklerin olduğu panolar yaratabilirsiniz. Tüm panolar herkese açık olarak yaratılmaktadır ve Twitter’dakine benzer mantıkta kişileri takip edebilir onların paylaştıklarını siz de tekrar paylaşabilir (Re-pin), Facebook benzeri beğenip yorum yazabilirsiniz. Beğendiğiniz şeyleri kolaylıkla panonuza eklemek için “Pin It” diye bir eklenti de hazırlanmış. Bunu bir kere tarayıcınıza ekledikten sonra işiniz gerçekten çok kolay oluyor.

Pinterest sadece resim ve video paylaşımına izin verdiği için, internet üzerinde sitesi olup ürünlerini burada sergileyen şirketler için daha uygun bir mecra olarak görülmelidir. Burada müşteri hedefi çok daha doğru bir şekilde yapılabilmekte. Örneğin beni Facebook ve Twitter’dan takip eden arkadaşlarım, daha çok nerede ne yapıyorum gibi bilgileri merak ediyorlar. Oysa ben Pinterest içerisinde cocukindirimi.com panosunu açtığımda, çocuğu olan ve ona ürün almak isteyenlerin direkt ulaşabileceği bir mecra sunmuş oluyorum. Hatta belki bunun benim sitem olduğundan bile haberleri olmayabilir.

Bir Marka için beğenilen resimlerin paylaşılıyor olması ve o resime tıklandığında ilgili ürünün sayfasına gidiliyor olması, üztüne üstlük tüm bunların ilgilisine göre zaten hazır olan müşteri profiline göre ayrıştırılabiliyor olması bence bulunmaz bir fırsat. Fakat Pinterest’ten faydalanmak için öncelikle orada yer almalısınız. 🙂 Tabii ki diğer sosyal mecralarda geçerli olan, sadece satış amaçlı orada bulunmak da yine doğru yaklaşım olmaz. Aslında Pinterest bunu zaten teşvik etmiyor, çünkü yapısı daha çok beğendiğiniz şeyleri paylaşmaya yönelik. Fakat fütursuzca herşeyi beğenmek de pek uygun bir davranış değil. Haydi, siz de hemen Pinterest’e girin ve bu yeni sosyal mecranın getirebileceği fırsatları değerlendirmeye başlayın!

About the Author

You may also like these