Sosyal Medya başarısını ölçmek için 4 öneri.

Sosyal Medya uzmanları aslında bu ortamın başarısını ölçmek için bir yapının olmadığı konusunda hemfikirler. Fakat yine de her strateji için uygulanabilecek bir iki genel taktik mevcut.

 

 

Bu yazımda, sizlere kendi sosyal medya strateji ve hedeflerinize uygun olarak bir ölçümleme yapabilecek püf noktaları paylaşmak istiyorum.

Hedflerinizi bilin

Her iyi pazarlama planı ulaşılabilecek hedeflerle başlar.Ölçmeye başlamadan önce ulaşmak istediğiniz hedeflerinizi bilmelisiniz.

Sosyal medyada harcayacağınız emek sonrasında ne elde etmek istiyorsunuz:

 • Daha çok ürün satmak?
 • Geri bildirim almak?
 • Fikir Lideri olmak?
 • Websitenize data çok trafik çekmek?
 • Potansiyel müşteri yaratmak?
 • Fan sayınızı artırmak?
 • Belli bir kitleye ulaşmak?

Hedeflerinizi detaylı bir şekilde tanımlayın ki, harcayacağınız eforu ölçebilin.

Baz oluşturun

İlk adımdaki hedeflerinize bağlı olarak ölçülebilir bir baz oluşturun. Bunu daha sonra karşılaştırma amaçlı kullanabilmek için yapıyoruz.

Bir Excel’e aşağıdakileri yazın:

 • Şu anki satış rakamları
 • Geri bildirim yapanların sayısı
 • Google’da aldığınız hit sayısı
 • Websitenizin istatistikleri
 • Hedeflerinize bağlı olan diğer maddeler

Doğal olarak bazı şeyler diğerlerine göre data kolay ölçülebilir. Satış, Websitesi istatikleri ve Google Hit sayısı gibi şeyler kolay izlenebilir, ancak kaliteyi gösteren fikir lideri olmak, etkilemek veya müşteri memnuniyeti gibi konuları ölçmek zorlayıcı olacaktır.

Sosyal Medya’da ne kadar çok şeyin aslında ölçülebilir olduğunu gördüğünüzde eminim şaşıracaksınız. “Sosyal Medya’yı ölçmenin 100 farklı yolu” başlıklı yazıma bir göz atın isterseniz. Bu liste size ölçebileceğiniz çok şeyin olduğunu gösterecektir. Size kalan, kendi alanınıza uygun olanlarını içerisinden alıp diğerlerini elemek.

Efor’unuzu takip edin

Sosyal Medya için harcadığınız eforu takip etmek için bir çok ürün mevcut. Facebook, WordPress gibi sosyal platformların içerisinde buna yönelik şeyler olduğu gibi, stratejilerinizi ne kadar doğru konumlandırdığınızı anlayabileceğiniz ücretsiz veya ücretli yazılımlar da mevcut.

Burada önemli olan konu, ölçüm yaparken tek bir ürün kullanmayın. Çünkü her bir yazılım farklı bir konuda bilgi vermekte vesosyal medyadaki varlığınızın ölçümü bunların birkaçının birleşmesinden oluşmakta.

Aynı zamanda sadece hedefiniz ile ilgili olan bilgilere odaklanmak da önemli. O kadar çok rakam ve bilginin içinde kaybolup asıl hedefimizden odağımızın kayması çok kolay başımıza gelebilir. Bazı bilgiler gereksiz olarak görülebilir, olsun siz odağınızı kaybetmeyin.

Örnek

Yukarıda bahsettiğim ürünlerden bir tanesine örnek vereyim istedim. Takip ve analizlerinizi yapmak için zaten hazır Facebook içinde olan ve ücretsiz sunulanıyla başlayabilirsiniz.

Facebook Insights

Facebook’un istatistik verilerini yayınladığı “Facebook Insights” uygulaması size sayfanız için demografik yapılarda, ne kadar-tıklandığı konusunda, trafik nerelerden geldi gibi analiz amaçlı bilgiler verir.Facebook sayfanızın ana menüsünden sayfayı düzenle kısmından erişebilirsiniz.

Facebook Insights size her fan sayfanız için ayrı bilgiler verir.Böylece kullanıcılarınızın hangi içerik için nasıl yaklaşımda bulunduğunu anlayabilirsiniz.

About the Author

You may also like these