İşleyen bir Sosyal Medya Pazarlama Planı nasıl olmalı?

Social Media Labels How To Develop a Social Media Marketing Strategy That WorksBir pazarlama stratejisine sahip olmak iyi birşeydir, fakat işe yarayan bir pazarlama stratejisine sahip olmak harikadir. 🙂 Daha önceki yazılarımda, şirketlerin neden işe yarayacak olan bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak zorunda olduklarına değinmiştim. İster geri dönüşü ölçülebilir olsun veya sadece sosyal medyada yer alarak iş varlığınızı sürdürmeyi amaçlasın, bir sosyal medya stratejisi oluşturmak bu işin temelidir.

Birçok şirket Facebook ve Twitter profili oluşturunca sosyal medyaya dahil olduklarını zannediyorlar ve bu dünyanın tüm nimetlerinden faydalanabileceklerini düşünüyorlar.Ancak gerçek şu ki sosyal medya planlı, programlı bir strateji gerektirir. Bu  kez sizlerle işe yarayan bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak için gereken 5 konu paylaşacağım.

Başkalarını inceleyin ve kendi pazarlama stratejinizi gözden geçirin.

Çoğu zaman şirketler Facebook ve Twitter’a neden katıldıklarını bilmeden ve ne hedeflediklerini analiz etmeden dahil oluyorlar. Rakip oradaysa bizim de orada olmaktan başka çaremiz yok düşüncesini güdüyorlar. Eninde sonunda bu şekilde düşünen şirketler hazırlıksız yakalandıkları bir konu ile karşılaşıp maalesef sosyal medyanın olumsuz yönü ile karşı karşıya kalıyorlar.

Bu yüzden şirketlerin sosyal medya kullanacakları zaman kendilerine faydasını iyi analiz etmelerini öneriyorum. İnsanların sosyal medyayı nasıl kullandıklarına dikkat etmeli ve rakibin bundan nasıl faydalandığı incelenmelisiniz. Kendi ihtiyaçlarınızı analiz ederek Facebook, Twitter, LinkedIn ve benzeri uygulamaların buralarda size nasıl yardımcı olabileceğine bakmalısınız.

Sosyal pazarlama strateji hareket planınınız var mı?

Sosyal medya planınız ile ne elde etmek istediğinizi belirledikten sonra sıra bunu nasıl başarmayı düşünmeye geliyor. Şirketler bir aksiyon listesi oluşturmalı ve gerçekçi hedefler koyup, bunları mantıklı bir süre ve maliyet ile eşleştirmeli. Eğer planınız aşırı maliyet gerektiriyor ya da ulaşmak istediğiniz hedef için uzun süre geçmesi gerekiyorsa, planınıza tekrar bakmanız iyi olacaktır. Böyle planlarda en iyisi kısa ve net hedeflerle başlamak en iyisidir. Mesela 3 ayda 2000 Facebook arkadaşı veya Twitter takipçilerimden 5 tanesine satış yapacağım gibi hedeflerle başlamak iyi olabilir.

Pazarlama stratejinizi hayata geçirin

Bir pazarlama stratejisi ancak uygulandığı taktirde iyi olabilir. Sosyal medya pazarlama stratejinizi bir kere oluşturduktan sonra ona odaklanıp doğru uygalanacağından emin olmalısınız.

Birçok şirket olay teknolojiye geldiğinde basit bir kuralı işletir- İşime etkisi olacaksa yatırım yapmaya değer. Sosyal medya bu kuralın dışında kalmıyor. O yüzden şirketler için sosyal medya için harcadıkları eforun beklentilerini karşılayıp karşılamadığını değerlendiriyor olmalılar.

Bu arada bunu söylemek kolay tabii ama yapması bu kadar basit değil maalesef. Bunu belirlemek için başarılı yada başarısız oldu diyebileceğiniz tek bir kriter yok. Sosyal medya ile ilgili geri dönüşü nasıl ölçebileceğimiz konusunu ise başka bir yazıda anlatmayı düşünüyorum.

Sizin şirketinizin çalışan yani işe yarayan bir Sosyal Medya Stratejisi var mı? Öyleyse, bunu oluşturmak için en önemli kriter nedir?Şirketiniz geri dönüşü nasıl ölçümlüyor? Sizce de sosyal medyanın şirkete faydasını anlatmak zor oluyor mu? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

 

About the Author

You may also like these