Sosyal medya için altın kurallar dizisi-Kural#5

Uzman olun!
Kendinizi bir uzman olarak konumlandırın ve öyle olun.İlk kuralımızda bahsettiğimiz gibi kendinizi uzman olarak konumlandırmanız aslında Sosyal medya pazarlama planınınızın ana hedefi olabilir.Bu hedefe ulaşmak için yapmanız gerekenler ise şunlardır:

1.Soru yanıtlayın/çözüm sunun/Mentorluk yapın

Çok basitce uzmanlar problemlere çözüm bulan kişilerdir diyebiliriz. Fark ettiniz değil mi? Problem çözücü olun ve sorulara cevap verin, böylece kişilerin size yardımınız için geleceğini göreceksiniz ve kendiliğinizden onlara destek olacaksınız. Bu konuda açık ve hızlı davranmalısınız ve yardım önerinizin yanında danışmanlık da önerebilirsiniz. Onlsrın Mentor’u olmayı teklif edebilirsiniz. Kendinizi uzmanı olduğunuz konuda tanıtmak için kullanabileceğiniz bir sürü Sosyal medya platffromu var (forum,tartışma grupları, blog). Aynı zamanda Wiki sayflarına ,ehow gibi sitelere de katkıda bulunmalısınız. Fakat bun tabiiki kendi uzmanlık bilgi ve içeriğinizi paylaşacağınız ortamınızın olmaması gerektiği anlamına gelmiyor.

2.Uzmanlık bilginizi içerik olarak paylaşın

Rasgele içerik asla paylaşmayın, mutlaka işe yarar içeriğiniz olsun. Dördüncü kuralımızda bundan biraz bahsetmiştik. aynı mantık burada da geçerli fakat uzmanlık olduğu için biraz daha ileriye götürmemiz gerekecek. Yani yüksek kalitede adım adım herşeyi anlatan sunular, eğitim dokümanları hazırlayın, webinar ve eğitimler düzenleyin. Ama unutmayın bunların içinde satış amaçlı birşeyler olmamalı. Odaklı bir şekilde sorunlara yönelik çözümler oluşturun ve hatta farklı ortmamlardan başka uzmanları da dahil edin.

3.Farklı uzmanların röportajlarını yayınlayın

Daha önce de farklı uzmanların tavsiyelerini almanız konusundan bahsetmiştim. Burada bunun ötesine giderek onlarla bir röportaj yapabilir veya bir konuda sitenizde bahsetmesini sağlayabilirsiniz. İnsanlar hem uzmanlığın hem de çözümlerin tek bir yerde olduğunu gördüklerinde, bir sürü başka yere gitmek yerine tek noktadan işini halletmeyi tercih edeceklerdir.

4.Senkron yapılacak işler: Webinar, telekonferans ve benzeri şeyler yapmak

Artık uzmanlığın gerçek kısmına doğru giriyoruz. Gerçek zamanlı olarak sorunlar çözebileceğiniz webinar ve telekonferanslar düzenleyebilirsiniz. Bu bahsettiğim diğer kanallardan farklı çünkü burada direkt temas ve bir uzmandan anında cevap alabilme imkanı var. Skype veya telefon ile birebir paylaşımlarda bile bulunabilirsiniz. Bunun sonucunda artık kendi topluluğunuzu oluşturmaya hazırsınız.

5.Kendi topluluğunuzu oluşturmak

Bir önceki fikri biraz geliştirerek içinde bulunduğunuz pazarın belli segmentine odaklanmış olan topluluklar oluşturabilirsiniz. Aslında daha da detaya inip pazarınızda belli sorunlara odaklanan gruplar yapılabilir. bu kendinizi uzman olarak konumlandırmak için en iyi yöntemdir. Fakat bunun kısa bir sürede yapılabilecek basit bir süreç olduğunu zannetmeyin lütfen. Bahsettiğimiz gibi kişilerin sürekli sizi takip etmesini sağlayacak içerik ve uzman görüşleri hatta bunu yayacak kişilere ihtiyacınız olacak.

Evet şimdi tablomuza dönüp uzmanlık ile ilgili olarak sadakat stratejisi altında neler yapacağınızı not alın. Mesela planladığınız webinar ve telekonferansları buraya yazabilirsiniz.

Sıra no Amaç Hedef Pazar Hedef kitle profili Sadakat stratejisi

 

About the Author

You may also like these