Sosyal medya için altın kurallar dizisi-Kural#4

Hedef kitlenizi bağlamak

Bu kural öyle bir kural ki, çoğu sosyal medya planını işeyaramaz hale getirebiliyor. Bilinen en yaygın hata ise potansiyel müşteriyle henüz güvenilir bir ilişki kurmadan onlara satış yapılmaya kalkışılması. Peki ama müşterileri kendinize bağlamak ve onlarla güvenilir bir ilişki kurmak için ne yapacaksınız?

1.Site içeriğinizin kaliteli olmasına özen gösterin

Bu sizi kolayca başarıya götürebilecek kurallardan bir tanesi.Ama burada kalite dediğimizde ne anlıyoruz ona bakalım. İçeriğiniz ancak her zaman yeni, eşsiz, tutarlı, iyi yazılmış ise kaliteli sayılabilir. İçerik potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını adresliyor olmalı. İmla hataları, yanlış kelimeler, tekrar eden içerik onları sizden uzaklaştırır, yani dikkatli olun. önemli olan bir konu da sürekliliğin olmasıdır.Özellikle belli aralıklarda mutlaka içerik yenilenmelidir.

2.Satış denemesi yok

Hedef kitlenizi kendinize bağlamaya çalışırken satış yapma denemelerinde bulunmayın. Bunu detaylı olarak yedinci kuralda inceleyeceğiz.İyi bir iletişim sağlamak için öncelikle dinlemelisiniz…

3.Önce dinlemelisiniz

Öncelikle forumlar, tartışma ortamları, blog ve sosyal ağlara üye olup ürün ve hizmetleriniz ile ilgili neler anlatılıyor onları dinleyin. daha sonra dahil olarak siz de paylaşımlarda bulunun.

4.İçerik paylaşarak siz de tartışmalara dahil olun

Ürün ve hizmetlerinizi kullanan kişilere cevap verirken mümkün olduğunca çok bilgi verin.Bloglara yazılar, sosyal ağlarda resimler ve bilgiler paylaşarak ve bunu sürekli olarak belli bir rutine bağlayarak onlarla güvenilir bir ilişkiyi oluşturun. Kendinize ait kişisel resimler, düşünceler paylaşmak aradaki buzları kırmak için iyi bir adım olabilir. Bir başka yöntem ise onların fikirlerini alarak kendilerini önemli olduklarını hissetmelerini sağlamaktır.

5.Fikir ve önerilerini almak

Tartışma ortamları, forumlar ve benzeri ortamlarda yer alarak onları dinlemekten ve onların sorunlrına çözüm paylaşmaktan bahsetmiştik. Aynı yöntemle ucu açık sorular sorarak onların katılımını sağlayabilirsiniz. Bu mesela çıkacak yeni ürün veya hizmetiniz için yeni bir fikir veya  kullanılan birşey için yorum olabilir. Hatta bazı anketler bile düzenleyebilirsiniz ve sonrasında da bir adım öteye giderek sizi tavsiye etmelerini isteyebilirsiniz.

6. Konunun uzmanlarının tavsiye etmesini sağlayın

Size zaten güvenen ve ürün veya hizmetlerinizi kullanan kişiler tavsiyeleri ile potansiyel hedef kitlenizle kolayca aynı ilişkiyi kurabilmenizi sağlayabililer.Sizinle lgili olarak web sitenizde ve sosyal ağlarda çevrelerine olumlu görüşler bildirmelerini isteyebilirsiniz. Bunu otomatik bir hale getirebilirseniz hızlıca yayılan bir ününüzün oluştuğunu göreceksiniz.

7.Bir bülten başlatın

Belli aralıklarla haftalık, aylık veya 3 ayda bir hazırlayıp göndereceğiniz bir bülten, kullanıcılarınız ile aranızdaki ilişkinin soğumadan sürekliliğini korumaya faydası olur. Onlara işlerine yarayacak ve eğlendirecek kaliteli içerik sağlamayı unutmayın. belki ilk başlarda kimse bülteninize üye olmayacaktır fakat ününüz arttıkça insanların buna ilgi duyacağını göreceksiniz.
Şimdi de ikinci kural ile bilikte oluşturmaya başladığımız tabloya bir kolon daha ekleyelim ki böylece hepsini birbirine bağlayabilesiniz.

Sıra no Amaç Hedef Pazar Hedef kitle profili Sadakat stratejisi
1 İçerik sağlayıcı olarak reklam geliri elde etmek
2 Daha fazla ve yaygın bir kitleye ulaşmak
3 Uzmanlığınızı ortaya koyarak ve marka destekcileri toplayarak online marka yaratmak

About the Author

You may also like these