Gelecek 5 yılda sosyal medya

sosyal medyaSosyal medya konusunda yazılar yazan birisi olarak, genelde bu ortamların geleceği konusunda sorularla karşılaşıyorum. Ben Ahtapot Paul değilim tabii ama bundan 5 yıl sonrasındaki senaryo hakkında az çok bir düşüncem var.

Twitter ve Facebook hala bugunkü gibi popüler olacak mı? Yammer gibi kurumsal ortamlara girebilen platfromlar yeni gözde mi olacak?

Sosyal medya sürekli olarak gelişiyor. Geçtiğimiz yıl içinde teknoloji gelişimleri ile birlikte bu değişimi gözlemleyebildik. Sosyal medya dinamik ve değişikliklere kolay uyum sağlayabilen bir yapıya sahip olduğu için, zamanla kaybolup gider diye düşünenlere, gelip geçici olmadığını ispat etti.

Gelecek 5 yıl içerisinde de sosyal medyaya bakış açımızın tamamen değişeceğinden eminim. Bence bizim bilgi ve içerik kullanım şekillerimizin içerisinde gündelik bir alışkanlık haline gelecek, tıpkı cep telefonunda olduğu gibi.

Mobil olma faktörü

Smartphone kullanımı sosyal medya için büyük bir fırsat oldu. Önümüzdeki 5 sene içinde mobil cihazlardan internet kullanımının bilgisayarlardaki kullanımı geçeceğini düşünebiliriz. Bu durumda sizin de mobil ortamda şimdiden yer almak üzere çalışmanız gerekir. Mobil olma ve sosyal medya ürünleri, başkalarına ulaşma adına birbirini çok iyi tamamlıyor.

Anahtar yaratıcılıkta

Bazı arkadaşlarım bana Facebook ve Twitter’ın başarılarını kopyalamak mümkün mü diye soruyorlar. Bense varolan sitelerin kopyalarının oluşması konusunu beğenmiyorum, hatta nefret ediyorum.

Sosyal medyada yaratıcılığın başarıya götüren anahtar olduğuna inanıyorum. Eğer bir Facebook daha yaratmayı düşünüyorsanız, kendinizi limitliyorsunuz demektir. Bana göre sosyal medya, “Pazarlar sohbet alanlarıdır” altın kuralını takip ediyor ve bu prensibe uygun bir yaratıcı çözümle ortaya çıkmak sizin hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış.

Twitter ve Facebook çıktıkları ilk günkü gibi kalmadılar. Yaratıcılığın gerçekten önemini anlayıp sürekli kendilerini yenilemek için çaba sarf ediyorlar.

Kurumlar için Sosyal

Bence önümüzdeki 5 yıl içinde sosyal medyadaki en büyük değişiklik kurumsal alanda gerçekleşecek. Kurumlar için sosyal medya henüz gelişim aşamasında ve birçok fırsat ve dokunulmamış alanlar var burada. Yammer veya Salesforce chatter gibi uygulamalara gelen tepkiler ümit vericiydi ve “Kurumsal sosyal medya” başlığında devrim olacağının sinyalini verdi.
Her güzel şeyin bir sonu vardır, peki ya sosyal medya?

Her güzel şeyin biteceğini her kim söylediyse kesin pesimist birisiymiş. Ben bırakın sosyal medyanın unutulacağını önümüzdeki 5 yılda iki misli gelişeceğinden eminim. Kim bilir belki adı o zaman “sosyal web”,”Kurumsal web” veya “Kurumsal sosyal web” yada başka birşey olabilir.

Adının ne olduğunun bir önemi yok. İsim nedir ki? Gül’e ne isim verirseniz verin kokusu hala çok tatlı olcaktır.

Sen çok yaşa sosyal medya!

About the Author

You may also like these