Sosyal medya için altın kurallar dizisi-Kural#3

Hedef kitlenizi (pazarınızı)tanıyın!

İkinci kuralda pazarınızı tanımladığınıza göre şimdi onu daha iyi tanımaya yönelik çalışmalar yapıp ilk kuralımızda belilediğimiz hedeflere ulaşmaya çalışmalıyız. İkinci kyralda hazırladığımız tabloya hedef profili adında yeni bir kolon ekleyerek işe başlayalım.

Sıra no Amaç Hedef Pazar Hedef kitle profili
1 İçerik sağlayıcı olarak reklam geliri elde etmek
2 Daha fazla ve yaygın bir kitleye ulaşmak
3 Uzmanlığınızı ortaya koyarak ve marka destekcileri toplayarak online marka yaratmak

Hedef kitlenizin profilini belirlemede kullanabileceğiniz sorular işte bunlar:

1. Hedef kitleniz ne arıyor?

  • Bilgi
  • Problemlerine çözüm /destek
  • Yeni haberler/etkinlikler

Bu sadece bir  örnek. Sizin daha derinlere inip kendi alanınızla ilgili bu örneği geliştirmeniz gerekir. Yani şunu demek isityorum:

  • Ne tür bir içerik arıyorlar?
  • Bu içeriğe neden ihtiyaç duyuyorlar?
  • Ne kadar ve ne sıklıkta bu içeriğe ihtiyaçları var?
  • Hangi şekilde ulaşmak isterler (Online gazete, Twitter, video, ses)

Ne kadar detaya inerseniz sosyal medya planınız için o kadar iyi olacaktır. Haydi onların başını ağrıtan şeyi bulun bakalım…

2.Hedef kitlenizin spesifik ama yaygın olan sorunları

Bunu belirlemek için en iyi yapabileceğiniz şey çeşitli forum ve tartışma gruplarında belli bir süre onların sorunlarını dinlemek , izlemek olacaktır. Aynı zamanda rakip analizi yapabilir ona gelen geri bildirimlere bakabilirsiniz. Başka bir yöntem ise kullanıcılara yapılacak kısa bir anket olabilir. Bu size aynı zamanda bir talebin olup olmadığını da gösterecektir. Sonuçları alıp sosyal medya planınızı hazırlarken bunları kullanın.

3.Özellikle sevdikleri şeyler nelerdir?

Yine sosyal medya platformlarından bu konudaki istekleri elde edebilirsiniz. Fakat bunlar kişiye göre değişiklik göstereceğinden genele yayma konusunda dikkatli olmalısınız.

4.İnançları ve değerleri

İnsanların inançları ve değerleri genelde bir hizmet/ürün alırken etkili olmaktadır. Çoğu zaman bunlar demografik yapılarına uygun şekildedir ki bu da işinizi kolaylaştırır. Fakat bunu gerçekten teyid edebilmek için hedef kitlenizin harcama alışkanlıklarını iyi analiz etmelisiniz.

5.Harcama alışkanlıkları

Eğer Sosyal medya aracılığıyla belli ürünleri veya servisleri pazarlamayı düşünüyorsanız, onların nerelerde vakit geçirdiklerini,  paralarını nerelerde harcadıklarını ve neye ilgi duyduklarını bilmelisiniz. Bunlar aynı zamanda içerik aracılığıyla reklam satmak isteyenler için de geçerlidir.

No Amaç Hedef Pazar Hedef kitle profili Hedef kitle adresi
1 İçerik sağlayıcı olarak reklam geliri elde etmek
2 Daha fazla ve yaygın bir kitleye ulaşmak
3 Uzmanlığınızı ortaya koyarak ve marka destekcileri toplayarak online marka yaratmak

6.Hangi siteleri geziyorlar?

Bu gerçekten çok kritik bir konu ve buna daha önce ikinci kural da da değinmiştik. Hedef kitlenizin ne aradığını tespit ettikten sonra bunu hangi mecralarda aradığını inceleyin. Blog, forum, tartışma grupları, sosyal ağ siteleri vs. Çünkü sizin de onlara ulaşmak , onlarla ilişki kurmak ve ürün/hizmetinizi tanıtmak için olmanız gereken yer orası. Fakat bu sadece bir kere yapılıp bitirilecek bir işlem değildir. Sürekli bu ortamları kontrol edip değişkenlikler olursa onlara ayak uydurmalısınız.

7.İstatistikler

Bizim bahsettiğimiz istatistikler Google Analytics ve Google Webmaster tools. Bunlarla hangi kelimeler en çok aranıyor, siteye gelen ne kadar süre ziyaret ediyor, hangi bölüm ile ilgileniyor bunları takip etmelisiniz. Bu tip istatistikler şunun için önemlidir:

  • Sosyal medya pazarlaması için doğru kelimeleri seçip seçmediğinizi görmek,
  • Doğru ortamları kullanarak kişilere ulaşıp ulaşamadığınızı anlamak,
  • En çok hangi konular trafik yaratıyor,

gibi daha bir sürü konu.

Kısacası, istatistikler size neyi doğru yada yanlış yaptığınızı göstermeye yarar. Siz de bunlardan edindiğiniz bilgiye göre sosyal medya planınıza gerekli değişiklikleri yansıtırsınız.

About the Author

You may also like these