Videolar nasil viral hale gelir?

Son 3 haftada yaklaşık 10000 FACEBOOK kullanıcısı aşağıdaki linkdeki tatlı bir oyuncak köpek ile ilgili kısa klibi ‘beğendim’ diye işaretledi. http://www.facebook.com/video/video.php?v=10150354164400398&comments

Sizce bu bir tesadüf müdür? Yoksa viral amacı olan bir başarı mı?
Dünya’da videolar nasıl etrafı dolaşıyor? Başka bir değişle nasıl viral hale geliyorlar? Tabii en büyük faktör yaratıcılık, fakat denenmiş ve gerçekten işe yarayan formüller de var online video paylaşımındaki başarının arkasında. Bunun en önemli olanı ise kolay paylaşılabilir olacak şekilde videoyu optimize etmektir.

Mesela ortalama 15 saniyelik bir klip yaklaşık olarak %37 oranında daha uzun videolara göre daha fazla paylaşılmaktadır. Bir başka istatistik, Facebook’da paylaşım oranı %76 iken, mail ile paylaşımın %15 ve twitter paylaşımının %9 oldugunu gösteriyor.
Aynı zamanda 18-34 yaş arasını hedeflediğinizde ve özellikle kadınları odağınıza aldığınızda paylaşımların diğer kullanıcılara nazaran çok daha fazla olduğunu görebiliyorsunuz.

Bütün bunları gözönüne aldığımızda yukarıda bahsettiğim videonun kadınlara yönelik olması ve bu kadar çok yayılması sizce de tesadüf müdür?

About the Author

You may also like these