İki devin son çırpınışları mı acaba?

elop-ballmerNokia ve Microsoft işbirliği ile ortaya çıkan Lumia ve Windows 8 ortaklığı sonunda Microsoft’un Nokia’nın Cihaz ve hizmetler bölümünü satın almasıyla sonuçlandı. Bilindiği gibi 2011’den beri Lumia cihazları ile Windows işletim sistemli telefonlar arasında lider olan Nokia bu işbirliğinde Microsoft ile kendini yeniden piyasalarda üst sıralarda buldu.

Yapılacak olan bu satınalma 2014 sonuna doğru tamamlanacak ve Microsoft 3.79 milyar Euro cihaz ve servisler bölümüne, 1.65 milyar Euro da Nokia’nın patentli portföyüne ödeyecek.

Yaklaşık 32,000 Nokia çalışanı böylece Microsoft kadrosuna katılacak. Durun daha bitmedi, Nokia CEO’su Stephen Elop da yerini geçici olarak Risto Siilasmaa’ya devredecek. Elop bir yere gitmiyor ama Nokia’dan Microsoft’a geçen ekibin başına geçecek ve 32,000 kişiden biri olacak.

Microsoft CEO’su Steve Ballmer, 1 sene içerisinde ayrılacak ve bu birleşmeyi gelecek için önemli bir adım olarak nitelendiriyor. Söylentilere bakılırsa yerine Stephen Elop’un gelmesi için zemin de hazırlanmış oluyor.

Bu satınalma ile artık Microsoft’un tableti Surface de de değişimlerin olacağı bekleniyor. Fakat Windows telefon dinamiğinde bir hareketlenme olacağı kesin.
Bakalım bu iki dev son kozlarıyla Samsung ve Apple karşısında ayakta durmayı başarabilecek mi?

About the Author

You may also like these