2013 yılında pazarlama konusunda neler değişecek?

20130217-065407.jpg2013 yılı için dijital pazarlama konusunda kuşkusuz trendler mobil ve lokasyon bazlı teknolojiler üzerinde yoğunlaşacak. Tüketici giderek mobilleşiyor ve pazarlama stratejistleri de buna uyum sağlamaya çalışıyor.

Bana göre 2013 yılında akılda kalacak değişimler şunlar olacak :

1. Mobilizm

Mobil cihazlardaki rekabet ve buna olan tüketici ilgisi çılgınlık noktasına gelmiş durumda. Piyasaya çıkan tüm ürünler mobil olabilme imkanı sunmak için yarışıyor. Öyle ki, yakında bu bir özellik değil aranan bir standart haline gelecek. Pazarlama konusunda bu yıl, gerek web siteleri olsun, gerek online dükkanlar veya diğer uygulamalar olsun ciddi içerik artışı göreceğiz. Bunun sonucu olarak küçük ekranlara aynı bilgileri sunabilmek için bu geçişi kolaylaştıracak web tasarım teknolojileri kullanılacak. Bu da demek oluyor ki yalın, sade ve basit tasarımlar ile aksiyonu tamamlamaya yönelik sayfa içerikleri yeni standardımız olacak.

2. Sosyal, Lokal, Mobil

SoLoMo komik bir kelime gibi görünse de, 2013 yılında pazarlama dünyasında derin etkilere sahip olacak bir kavram. Bu terimi daha önce duymayanlar için kısaca bahsedeyim. Başlıktan da anlaşılacağı gibi SoLoMo aslında Sosyal, Lokal, Mobil kelimelerinin ilk iki harflarinin birleşiminden doğmuş pazarlamacıların yıl içinde aklında tutması gereken bir kısaltma. Çok basit anlatımıyla, tüketicinin artık sosyal ağlarda olduğunu, lokasyon bazlı paylaşımlar gerçekleştirdiğini ve sabit olmadığını gösteriyor. Markalar bunu not etsin:Tüketici rahatlık, güvenilirlik ve lokal ilgi alanları arayışında, işte SoLoMo başarısı bunlara bağlı olacak.

3. Davranış bazlı arama

İçerik ve sadakat bu günlerde pazarlama oyununun ana konuları, fakat arama motorları algoritmalarında değişikliğe giderek, tüketicinin mobil arama yaparkenki davranışlarını tespit etmeye yönelecek. Bu da SEO bazlı aramaların değerinin davranış bazlı aramalara kayacağın anlamına gelmektedir.

4.Yeni ödeme yöntemleri

NFC-Yakın alan iletişim (Near Field Communication) çipi en etkili pazarlama değişimi olacak diye uzun zamandır speküle edildi. Giderek bu teknolojiye adapte olmuş cihazların artması, 2013 içinde mobil ödemeler konusunda ciddi gelişmeler olacağının bir göstergesi. NFC teknolojisi pazarlama için çok önemli, çünkü sadece kupon ve promosyon kodlarını buna dahil etmek değil dükkan dışı satışın da yolunu açıyor. Bu teknoloji yaygınlaştıkça sanırım daha bir sürü yaratıcı aktivite ile karşılaşacağız.

Önümüzde gerçekten çok ilginç bir yıl var ve henüz bu bahsettiklerim ile ilgili bilgi sahibi değilseniz, bu konuda birşeyler araştırmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir.

About the Author

You may also like these