Pazarlamacılar arama konusunda ne düşünüyor?

20130106-020337.jpgBüyük markaların çoğu artık çevirisini yapmadan kullanacağım “Search marketing” kullanıyor. Peki pazarlamacıların bu konudaki öncelikleri neler? Gelecekte ne gibi trendler bekliyorlar?

“Marketing Week” dergisinin 300’den fazla pazarlamacıyla yaptığı ankete göre ortaya çıkan konular şöyle:

1. Mobil arama yarar sağlamaya başladı
Mobil cihazlardan arama yapmak, karar verme sürecinde çok etkili bir rol oynayacak. Bu konuda geniş çapta bir inanış var.

Pazarlamacıların % 36’sı optimize edilmiş mobil aramaya yapılan yatırımın geri dönüşünün olduğuna ve satış için etkisinin yadsınamayacağı görüşündeler.

Bunu destekleyen veri ise tüm ödemeli tıklamaların %15 oranında tabletlerden, %13 oranında telefonlardan gelmesi.

2. Facebook arama yapmak için önemli bir yapı kabul ediliyor
Facebook, arama yapmak dendiğinde pazarlamacıların ciddi anlamda radarına giren bir ortam. Sanırım %99’unun arama konusunda Google’ı bir numaraya koyduklarını söylemek süpriz olmayacaktır, fakat bunun yanında %38’in de Facebook’a dikkat ettiğini belirtmesi doğrusu ilginç bir ayrıntı.

Muhtemelen bunda CEO Mark Zuckerberg’in etkisi olabilir. Kendisi sosyal ağını arama konusunda geliştireceklerini ve bu konuda daha aktif olacaklarını belirtmişti. bu da demek oluyor ki pazarlamacılar onu yakından takip etmeye devam edecek.

3. Yahoo! ve Bing hala kapsama alanında
Google’ın domine ettiği ödemeli arama imkanı hala rakipsiz, fakat pazarlamacılar ortak bing arama teknolojisini kullanan Bing ve Yahoo’nun getirdiği fırsatları da gözardı etmiyorlar.

Bing için %28 ve Yahoo! için %23 oranında oy verilerek, arama kampanyalarında ikinci sırada bu alternatiflerin de değerlendirildiği görülmüş.

4. Facebook ve Twitter arama konusuna etki ediyor
Arama ve sosyal medya yıllar geçtikce birbirine yaklaşan iki kavram olmaya başladılar. Genel olarak, arama motorlarında üst sıralara tırmanabilmek için kimin kaç kere bir linki paylaştığı konusunun etkili olduğunu biliyoruz.

Araştırmaya katılan pazarlamacılara göre Facebook %74 ve Twitter %70 oranında organik aramaya etki ediyor. Google+ %37 ile LinkedIn’in %39’luk başarısının gerisinde kalarak 4.sıraya yerleşmiş olsa da, Google’ın kendi sosyal ağına yaptığı yatırımlar ile 2013 yılında bu oranda değişiklik olması süpriz olmayacaktır.

About the Author

One thought on “Pazarlamacılar arama konusunda ne düşünüyor?

  1. Yandex’in bir sözcüsü, Wonder ile ilgili Yandex’in ne teyit edebileceğini ne de yorum yapabileceğini bildiriyor. Fakat Yandex, önceden sosyal data çıkarma (data mining) üzerinde çalıştıklarını ve sosyal ürünler ürettiklerini itiraf etmişti. Bu konuda yakında gelecek açıklamanın da Wonder ile ilgili olması yüksek olasılık.

Comments are closed.

You may also like these