Kendi pazarınızda Twitter'ı nasıl kullanabilirsiniz?

Follow Me Locally e1282329490381 How to Use Twitter in Your Local MarketTwitter geçen sene içerisinde yine pazarlama konusunda rekorlara imza attı ve pazarlamanın modern kitabını baştan yazmaya devam ediyor. Bir tarafta Twitter’ın akıllı bir pazarlama aracı olduğu şüphesi varken, diğer taraftan iyi kullanılabilmesi için akıllı kullanıcılara ihtiyaç var. Benim kişisel olarak Twitter’ı etkin bir pazarlama aracı olarak görmemin temel sebebi, lokal hedef kitleye ulaşabiliyor olması.

Twitter’ın dünya popülaritesi her yerde eşit değil fakat çok iyi global bir uygulamadır ve şimdiye kadarki sosyal medya araçları arasında bence en akılcı lokal özelliklere sahip. Neden böyle olduğuna inandığımı izin verin açıklayayım:

Lokal(yerel)’leri bulmak

Twitter’ın lokal kullanıcıları aramama izin vermesine bayılıyorum. Lokasyon bazlı arama,  açık ara yerel pazarlama için en önemli özellik ve Twitter bu konuda şaşılacak derecede tutarlı. Sadece posta kodunu girerek etrafındaki kişilerle iletişime geçebiliyorsun. Bu imkanı doğru kullanırsanız, yakın zamanda oturmuş bir yerel müşteri topluluğuna sahip olabilirsiniz.

Lokal Twitter Listesi

Twitter Listesi aslında pek göz kamaştırıcı bir özellik gibi görülmese de, işe çok güzel etkisi olabilecek bir özellik. Yazık ki çok az kişi bunun farkına varabilmiş durumda. Lokal takipçilerinizi organize etmenin çok kolay bir yolu bu listeler aslında. Lokal bölgeniz için bir liste oluşturup kişileri buraya ekleyebilirsiniz. Bunu gittiğiniz her bölge için yapabilirsiniz. Yeni bir kampanya başlatmak istediğinizde ise  sadece ilgili listeyi seçmeniz yeterli olur. Bölgesel kampanya için başka ne istenebilir ki?

Listeler sadece bölgesel olarak kişileri ayırmaya değil onları belli kategoriler altında toplamaya da yarar.Örnek: Elektronik’den hoşlananlar,Araba sevenler,… gibi.

Twitter Listenizi Yayın

Artık bir liste oluşturduğunuza göre bunun yaymalısınız. Bu listeye dahil olabilmek için daha çok kişinin sizi takip etmesini sağlamaya çalışın. Topluluk oluşturmak her zaman kazandırır ve listeler bunu çok zorlanmadan yapmanın bir yöntemidir.

Tweetup(Türkçe karşılığı yok bence)

Tweetup nedir diye merak edenlere açıklayayım, Twitter Meetup – yani takipçileriniz ile yüz yüze gerçek bir buluşmaya verilen isim. Takipçilerinizi bir kahve içmeye davet ederek, konu ile ilgili Tweet atmalarını ve yaymalarını isteyebilirsiniz. Aynı zamanda sponsorluk imkanları için gözünüz açık olsun, Tweetup toplantınızı başarılı kılmak için belki belli yerlerden destek alabilirsiniz. ;0)

Promosyon

Müşteriler her zaman pazarlıktan ve indirimden hoşlanır.Sırf kendi marka veya ürününden bahsettirmek için yapılan binlerce promosyon ile sizler de eminim hergün karşılaşıyorsunuzdur. Müşteri kazanmak adına kazancınızdan bir süreliğine fedakarlık yapmak sanırım işinizi batırmaz. Promosyonları bir kerelik düşen satışı artırma aktivitesi olarak değil, daha çok uzun dönemli pazarlama yatırımınızın bir parçası olarak görmeye çalışın.

Sizin de Twitter ile ilgili nasıl pazarlama aracı olarak kullanılabileceğine yönelik fikrleriniz varsa, paylaşabilirseniz memnun olurum.

 

About the Author

You may also like these