LinkedIn, Facebook'a karşı

Facebook dünyanın lider konumundaki “kişisel” sosyal ağı ve 700 milyon kullanıcı sınırını geçmek üzere.  Benzer şekilde LinkedIn de “profesyonel” ağların liderliğini sürdürüyor. Son altı ayda her ikisi de ciddi anlamda değişiklik gösterdi. Facebook daha işe yakın dostca bir görüntü kazanmaya başlarken, LinkedIn kişisel özellikler katmaya devam ediyor kendisine.

LinkedIn şimdi Çarşamba günü yaptığı açıklamaya bakılınca yazılımcılara geliştirmelerini kolaylaştıracak araçlar sunacak ve “öner”, şirket profili kutucuğu gibi eklentileri websitelere kolayca yerleştirebilme imkanı sunacak. Hedef net-daha fazla sosyal değişikliği kendie çekmek ve böylece Facebook’un büyüyen online kimlik sahipliğinin kontrolünü ele geçirmek.

Profesyonel Web

Facebook Web 2.0 filozofisi için çok iyi bir örnekti. Gerek “beğen” düğmesi, diğer yazılımlarla kullanıcı girişi konusundaki entegrasyonu veya sosyal paylaşımı olsun, Facebook oyunun kurallarını değiştiren oyuncu olduğunu ispatladı. Şimdi de görünen o ki LinkedIn “Profesyonel Web” konusunda bu rolü üstlenecek.

LinkedIn daha yeni paylaşma,önerme düğmelerinin yanısıra şirket bilgilerini içerecek olan bir eklentiyi duyurdu. ‘Paylaşım’ düğmesi kullanıcıların yeni bir site veya hikayeyi duyurmalarına yarıyor. LinkedIn bu konsepti şirket bilgilerini içeren bir profil yayınlamak için kullanıyor. Amaç düzenli bir şekilde bilgiyi yaymak ve eklentilerin bu bilgilere ulaşımını kolaylaştırmak.

Daha hızlı, daha güçlü

LinkedIn daha hızlı ve daha güçlü olmak için herşeyi hazırlamış gibi görünüyor. Dünya’nın lider profesyonel ağı yeni bir Javascript framework’üne sahip ve SSL OAuth ile uyumlu.

LinkedIn’e göre yeni eklentiler kullanıcıların ürün önerme, şirket profilleri inceleme gibi yeni özellikleri kullanabilecekler.

Kişisel, Profesyonel’e karşı

Facebook-LinkedIn savaşı çoğunlukla, sosyal ağların Kişisel-Profesyonel savaşı olarak görülüyor. Geçen süre içerisinde herşey çok değişti ve artık sosyal ağ dendiğinde akla sadece Facebook ve Twitter getirmek çok da doğru olmaz.

Siz Facebook veya LinkedIn’den hangisini iş için kullanıyorsunuz? Sizce de LinkedIn Facebook modeline kaymaya mı çalışıyor? Fikir ve yorumlarınızı bekliyorum.

 

About the Author

You may also like these