Google Maps ile bedava reklam

%image_alt%Şirketinizin fiziksel lokasyonunu Google’da ücretsiz göstererek biraz daha tanınmanıza yardımcı olmasını istemez misiniz? Sağolsun Google Maps sayesinde bu mümkün ve birçok kişi (özellikle de rakipleriniz) muhtemelen bundan haberdar değil.

Merak etmeyin öyle Google Earth falan kurmanıza gerek yok. Çok basit bir şekilde 4 adımda yapabileceksiniz. Peki ama neden Google Maps’de yer almaya çalışayım ki diyenlere ise cevabım gayet net:
Google size şirketinizi listeleyen kişilere kupon verebilme olanağını sunuyor, hem de ücretsiz. Bu kuponların amacı aslında müşterileri sadık hale getirmek. 
adresiniz onaylandıktan sonra listeleme ile ilgili bütün kontrol sizde oluyor. İstediğiniz gibi adres bilgileri dışındakileri ekleyip çıkarabiliyorsunuz. Tek bir hesaptan varsa bütün şubelerinizi girebiliyorsunuz.

İşte şirketinizi Google Maps’e eklemek için gerekli 4 adım:

1.adım:  www.google.com/localbusinesscenter’a gidin ve Google hesabınızla giriş yapın. Eğer hesabınız yoksa hemen bir tane yaratabilirsiniz.
Giriş yaptıktan sonra size resmi adresiniz ve iletişim bilgileriniz sorulacak. Bunun dışında 200 karakter ile sınırlı olmak kaydıyla şirketiniz hakkında bilgi, nasıl ödeme kabul ettiğiniz(visa, nakit vs),açık olduğunuz saatler gibi soruları yanıtlayabileceksiniz. Ayrıca kendi logonuzu veya bir resmin yanı sıra youtube üzerinde duran bir video bile koyabilirsiniz.
Son olarak bir de serbest alana istediğiniz bilgileri girme imkanı bile sunuluyor. 

2.adım: Şimdi sıra işinizi tanımlayan bir kategori seçmeye geldi. Siz herhangi birşey girerken Google otomatik olarak öneriler çıkartacak karşınıza. 5 farklı kategori ekleyebiliyorsunuz. Fakat bir tane kategoriyi mutlaka önerilenler arasında seçmeniz gerekiyor, diğer dördü istediğiniz herşey olabilir.

3.adım: Girdiğiniz adres haritada gösteriliyor olacak. Eğer doğru yeri göstermiyorsa adreste değişiklik yapabilir veya haritadaki işareti kendiniz konumlandırabilirsiniz. En kolayı adresinizi genel olararak girip yakınına gelen işareti doğru noktaya taşımak oluyor.

Step 4: Son adımda adresinizi onaylamanız istenecek. Bunun sebebi Google’ın size bu adrese bir mektup veya posta kartı gönderecek olması. Adresin doğruluğunu bu şekilde teyid etmiş olacaklar. Size gelen postada bir onay kodu olacak ve bunu sitede girdiğinizde işlem sonlanacak.

Tüm bunlar 6 hafta kadar zaman alabilecek diye belirtilmiş. Ayrıca duyduğum kadarıyla gelen mesajda bir de 35$’lık Adwords kodu da oluyormuş. Bakalım ben yaptım beklemedeyim ve 6 hafta içinde sonucu tekrar buradan sizlerle paylaşırım.

About the Author

You may also like these