Sosyal medya için altın kurallar dizisi-Kural#7

Partide asla satış yapmayın.

Sosyal ağlar çevre edinme ve bir markayı duyurma olarak çok idealdirler, fakat satış yapmak bu ortamlar için henüz doğru bir yaklaşım olmaz. Satış yapmak için potansiyel müşterileri dükkanınıza davet edebilirsiniz. Zor olacak biliyorum ama öncelikle karşınızdakini düşünerek hareket edin. Satış yapmayı bir süreliğine rafa kaldırın ve hedef kitlenizi tanımaya çalışın (Kural3), onları kendinize bağlayın (Kural4) ve kendinizi bir uzman olarak benimseterek (Kural5), markanızı oluşturun (Kural6). Bu yavaş bir süreç biliyorsunuz, o yüzden lütfen sabırlı olun.

 

1.Hızlı sonuçlar beklemeyin

Daha önce de bahsettiğim gibi, sosyal ağlar, hedef kitleniz ile yeni ilişkiler kurduğunuz ve yürüttüğünüz platformlardır. Çoğu zaman çift yönlü, düzenli ve sıcak bir iletişim kurmalısınız. Bu sabır isteyen meşakkatli bir yoldur. Aman dikkat, telaşa kapılıp birçok kişinin yaptığı hatayı yapmayın, SPAM yaratmayın. Bu markanızın olumsuz algılanmasına sebep olur ve işler istemediğiniz noktalara gider.

2.Kişilerin sitenize gelmesi için yeterli ilgiyi uyandırın

Direkt satış yapmamanız konusunu anlatmıştım. Fakat ufak tefek yaşadığınız ilginç örnekleri paylaşarak, oluşturduğunuz güvenli ilişki içerisinde sitenize yönlenmelerini sağlayacak çeşitli paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Artık satışa yönelebilirsiniz ve 8.Kural’a geçebilirsiniz. Partide asla satış yapmayın.
Sosyal ağlar çevre edinme ve bir markayı duyurma olarak çok idealdirler fakat satış yapmak bu ortamlar için henüz doğru bir yaklaşım olmaz. Satış yapmak için onları dükkanınıza davet edebilirsiniz. Zor olacak biliyorum ama öncelikle onları düşünerek hareket edin. Satış yapmayı unutun ve hedef kitlenizi tanımaya çalışın (Kural3), onları kendinize bağlayın (Kural4) ve kendinizi bir uzman olarak benimseterek (Kural5), markanızı oluşturun (Kural6). Bu yavaş bir süreç biliyorsunuz lütfen sabırlı olun.

Artık satışa yönelebilirsiniz ve 8.Kural’a geçebilirsiniz.

 

About the Author

You may also like these