Sosyal medya için altın kurallar dizisi-Kural#6

Markalaşın
Marka öyle bir gecede yaratılabilen birşey değildir, fakat bir kere markanızı takip edenler oldu mu, hedeflerinze ulaşmanız çok daha kolay olacaktır. İnsanlar markayı sever, peki ama siz nasıl markalaşacaksınız?

1.Tutkunuzu gösterin
İşiniz, içeriğiniz, ürününüz veya hizmetiniz konusunda tutkulu olun ve bunu gösterin. Tutku tutkuyu getirecektir ve otomatik bir markalaşma sürecine girdiğinizi göreceksiniz. Ayrıca zaten bilindiği gibi, işini tutkuyla yapan kişiler diğerlerinden daha başarılı olurlar. Yani tutkunuz aynı zamanda kalitenizi de artıracaktır, fakat nihayetinde marka oluşturmak için konunun uzmanı olduğunuzu göstermeniz şarttır.

2.Uzman olun (5 numaralı kuralı uygulayın)
Marka olma konusuna gelindiğinde, bu gerçekten de olmazsa olmaz bir konu. Bulunduğunuz pazarda kendinizi işin uzmanı olarak konumlandırmalısınız. Bunu nasıl yapacağınız konusunu bir önceki kuralda belirttim. Önemli bir hatırlatma:”Saygı görmek istiyorsanız, başkalarına saygı göstermelisiniz.”

3.Saygılı ve etik davranın
Eğer uzun sürecek bir etki yaratmak istiyorsanız, bu gerçekten çok önemli bir konudur. Yaptığınız her işte dürüst ve etik davranın. Konu topluluklara geldiğinde hele bunlar sanal ortamda olduğunda sözlerinizin güvenilirliği çok fazla önem taşıyor. Sosyal medyada pazarlamanın temelinde  insanların saygı duyacağı, güvenebileceği ve dinleyeceği marka yaratmak olmalıdır. Bu da öyle kolay oluşturulabilen birşey değildir ve bütün iletişiminizde tutarlılıkla devam ettirilmelidir.

4.Düzenli ve tutarlı olun
Eğer müşterilerinizle düzenli olarak iletişimde olmazsanız size olan ilgilerini kaybedebilirler. Tabii bu hergün her birine özl bir mesaj yazmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Kast ettiğim şey, forumlara girin, twitler yazın, facebook ve blogunuzdan paylaşımlarda bulunun. Tüm bunlar markanızın oluşumuna katkı sağlayacak olan şeylerdir. Özellikle de gelecek olan sorulara samimi, zamanında, hızlı ve profesyonel bir biçimde cevap verin.

5.Hedef kitlenizin ihtiyaçlarına karşı proaktif olun
Sanırım bunda anlaşılmayacak pek birşey yoktur. Çevrenize bir bakın, başarıya ulaşan ve kahraman olarak gösterilen kişiler hep proaktif davranan kişilerdir. Onlar problemler oluşmadan konulara çözüm bulurlar ve riskleri yok ederler. Sosyal ağlarda bu sebeple alınacak olan övgüler inanın paha biçilemez olacaktır.

6.Açık ve şeffaf olun
Sizin açık bir iletişim yürütmenizin yanı sıra, gelen olumsuz yorumları da şeffaf bir şekilde açıklamnız gerekir. Bu düşündüğünüz gibi size zarar vermekten çok güveni artırıcı bir unsur olacaktır. Dikkat edilmesi gereken şey ise gelen olumsuz yorumu nasıl pozitif bir şekilde cevaplayacağınızdır.

7.Kullanıcı yorumlarına yer verin
Markalaşma yolunda bu konu önemlidir. 4.kuralımızda bahsettiğimiz fikir liderlerinin yanı sıra, müşterilerinizi de konuşturmalısınız. Müşteri görüşleri markalaşmada en büyük değeri taşıyor.

8.Size özel sizi tanımlayan bir logo kullanın
Logonuz sizin ayak iziniz ve sizi ayrıştırmaya yardımcı olacaktır.Bu kimliğinizdeki fotoğraf gibidir ve marka oluştururken olmasa olmazlardan biridir. Eğer hala logonuz yoksa hemn birtane edinin.

About the Author

You may also like these