Sosyal medya için altın kurallar dizisi-Kural#2

Pazarınızı belirleyin!

Birinci kuralda sosyal medya ile birlikte ne amaçladığımızı sıralamıştık. hedefimize ulaşmak için pazarı belirlemek de aynı ölçüde önemlidir. Dolayısıyla  şimdi biraz tablomuzu genişletelim ve amaçlarımızın yanına hedef pazarları da yazalım. Fakat bunu yaparken aşağıdaki konuları dikkate almanızı isteyeceğim. Tablo örneği ise yaklaşık şöyle birşey olacak:

Sıra no Amaç Hedef Pazar
1 İçerik sağlayıcı olarak reklam geliri elde etmek
2 Daha fazla ve yaygın bir kitleye ulaşmak
3 Uzmanlığınızı ortaya koyarak ve marka destekcileri toplayarak online marka yaratmak

Dikkat edilmesi gereken konular:

  1.Tüketicilerin demografik yapısı

Hedeflediğiniz tüketici kitlesinin demografik yapısını ortaya çıkarmak için bir çok dikkat edebileceğiniz madde vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Yaş grubu
 • Cinsiyet
 • Medeni hal
 • Coğrafi Bölge
 • Eğitim
 • Yıllık gelir
 • Diğer…

Demografik yapı sosyal medya pazarlama planınınızı çok fazla etkileyecektir. Örneğin bazı sosyal ağ siteleri genç yaş grubuna hitap ederken diğer sosyal ağ uygulamaları daha yaşlı kesime hitap ediyor olabilir. Benzer bir şekilde bir yani anne adayı olan veya anne olmuş kadınlara daha çok hitap eden siteler ile karşılaşacaksınız. Göreceksiniz ki evlilik hazırlığı, karı-koca ilişkileri veya eğitimin nasıl iyileştirilebileceğinin tartışıldığı forumlar gibi birçok konu için çeşitli ortamlar mevcut ve bu ortamlarda da genelde belli bir demografik yapıya sahip kişiler biraraya toplanmış durumda.

Bu neden önemli peki?

Sosyal medya da pazarlama çok fazla efor ve zaman ayırmayı gerektiriyor. Yani gerçekten doğru adımları attığınızdan emin olmalısınız. Demografik yapı özelinde düşünüldüğünde, doğru sosyal medya platformunda yer almak için bütün parametreleri iyice düşündüğünüzden emin olmalısınız. Bunu yaparken tek bir tane parametre ile başlayıp (örneğin yaş grubu) her bir yeni parametreyi tek tek ekleyerek her seferinde de bir ara verip oluşan yapıyı incelemelisiniz.

  2. Kişilik tipleri

Belki de amacınıza bağlı olarak kişilik tipleri bazında bir kitle ayırımına gidebilirsiniz. Eğer ortak paylaşımlı içerikler konususunda bir çalışma yapmayı hedefliyorsanız, paylaşımı seven ve birlikte birşeyler yapmaktan hoşlanan kişilik tipine yönelmeniz daha doğru olacaktır. Ben bir iki örnek belirtmeye çalıştım fakat siz de kendi sektörünüze göre uygun olabilecek başkalarını da ekleyebilirsiniz.

 • İşbirlikçi (yorumlar yapr ve başkalarının mesajlarına cevaplar verir9
 • Katılımcı (anketlere ve araştırmalara katılırlar)
 • Ne katılımcı ne de işbirlikçi olanlar (Bilgi tüketenler)

Peki burada birşey unutmuyor muyuz? -Rakipleriniz.

  3.Belli rakiplerin ürünlerini/hizmetlerini tüketenler

Rakipleriniz her zaman için pazarı belirleme konusunda en iyi yardımcılarınız olacaktır. Onların nerelerde kimleri hedefleyerek hizmet ve ürünlerini pazarladıklarını inceleyin. Fakat unutmayın ki aynı demografik yapıyı kullanırsanız sizin müşterileriniz de onlar için birer hedef haline gelecektir.

  4.İlişkili ürün ve hizmetleri tüketenler

Sizin satmış olduğunuz ürün veya hizmetlerin başka ürün veya hizmetlerle ilişkili olma ihtimali de olabilir. Mesela düğün planlama siteleri ile birlikte bir balayı tatil paketini birleştirebilirsiniz. Bu yüzden araştırmanızı ve analizinizi iyi yaparak pazarınızı tanımlayın ve listede yerlerine yazarak pazarlama stratejinizi oluşturun.

  5.Belli grupların veya organizasyonların üyeleri

Burada özellikle online olan grup ve organizasyonlardan bahsediyorum. Mesela LinkedIn gruplarının sosyal medya pazarlama planında kullanmak için çok iyi bir seçim olduğunu göreceksiniz. Bunun dışında da internette demografik yapıya veya belli konu başlıklarına göre dağılmış grup ve organizasyonlar da bulabilirsiniz. sadece iyice araştırın ve sosyal medya pazarlama stratejinizi kullanacağınız hedef kitleyi iyi belirleyin.

Peki belirleyince ne olacak? işte buna da bir sonraki bölümde yanıt arayacağız, beni izlemeye devam edin.

About the Author

You may also like these