Twitlerinizi viral hale getirmek için 5 öneri…

Twitter kullanmayı düşünen her işletmenin etkili bir twitleme stratejisi olmalıdır. Twitter’ın işletmelerin bilgiyi online yayması konusunda düzeni değiştirdiği apaçık görülüyor. Aslında, “RT=retweet” yani gelen bir twiti kendinizi takip edenlere iletme özelliği, işletmelerin potansiyel müşterilere ulaşmada kullandıkları en etkili yöntem. Penti buna çok güzel örnek gösterilebilir. Yaptıkları kampanya ile en çok “RT(retweet)” eden kişiye bir çorap hediye ettiler, bırakın kadınları biz erkekler bile katıldık(en azından ben kendi adıma konuşayım ;0) ).
Viral twitler aynı zamanda websitenize müthiş trafik de sağlar, bu da satışlarınıza olumlu yönde etki edebilir. Peki bir işletme olarak twitlerinizin viral olmasını yani “RT” edilebilir olmasını nasıl sağlayacaksınız?
Başlangıç olarak şu 5 basit öneriyi kullanabilirsiniz.
1) İlgi çekici ve bilgilendirici içerik
Birçok kişi Twitter’ın 140 karakter sınırının kampanya yapmak için engelleyici olduğunu düşünüyor. Oysa inanın, kullanıcılara istenen mesajı iletmek için fazlasıyla yeterli. İnsanlar genelde kendilerinin beğendiği ve takip edenlere ilginç gelebileceğini düşündüğü şeyleri “RT-retweet” ediyorlar. Dolayısıyla, konu aslında dikkati çekmek veya ilgiyi kaybetmek arasında çok ince bir sınırda. Bundan dolayı, doğru dengeyi yakaladığınıza emin olun.
2) Linkler
Bana göre linkler, bir işletmelerin twitlerini viral yapabilmeleri için en kritik olan parçası. Paylaşacağınız twit içerisindeki bir link(bağlantı) sayesinde ilgili kişiyi, web sayfanıza, yeni bir ürününüzün duyurusuna, yeni başlattığınız bir promosyon sayfasına veya müşteri anketine yönlendirebilirsiniz. Tabii ki link ile twitin konusunun birbiriyle tutarlı olmasına dikkat etmeli ve yeni bir ürününüzden bahsedip müşteri anketi linki koymamalısınız!
3) Yenilikler
Kendi işiniz ve sektörünüz ile ilgili yenillikleri twitlemek, takipçilerinizin sizi ilgi ile izlemesine katkıda bulunacaktır. Bu müşterilerinizin hem sizin ürünleriniz hakkındaki bilgilerini, hem de sektördeki yeriniz ile ilgili düşüncelerini geliştirecektir. İnsanoğlu her ne konu olursa olsun yenilikleri duymayı çok sever!
4) Kendini övme konusuna dikkat!!!
Viral pazarlama yaparken çok fazla “ben merkezli” olmamak gerekir. Eğer çok fazla “biz şunu yaptık, bunu yaparız” gibi söylemlere giderseniz takipçilerinizin ilgisini kaybedersiniz. Bunun yerine daha çok “siz” ve “birlikte” kelimelerini içeren paylaşımlar yaparak sosyal platformun da amacına uygun hareket etmelisiniz.
5) Tutarlılık çok önemli
Twitleriniz sizin bakış açınızı yansıtır. Bu nedenle birbiriyle çelişmeyen, tutarlı twitler kullanmaya dikkat etmelisiniz. Eger takipçileriniz tutarsızlık tespit ederlerse yakın zamanda sizi takip etmeyi bırakırlar ve bu işletmeniz açısından pek de olumlu bir sonuç olmaz.

Siz viral etki yaratmak için ne gibi konulara dikkat ediyorsunuz? Twitleriniz ne kadar RT ediliyor? Deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

About the Author

2 thoughts on “Twitlerinizi viral hale getirmek için 5 öneri…

  1. Ömür Bey Merhaba,

    Sitenizi inceledim, sosyal medya üzerine yazılarınızdan hissettiğim en önemli çıkarımım heyecanınız ve paylaşma isteğiniz.

    Artık takipçinizim.

    Sevgiler,

Comments are closed.

You may also like these