2011 yılı için 'Sosyal Medya Stratejiniz nedir?

2010 yılına veda etme ve kollarımızı açarak yeni yılı kucaklama zamanı geliyor.Yeni yılın başlangıcı işletmeler için özellikle bazı kararların alınması açısından çok önemli.

Bir işletme açısından bakıldığında, geçmiş yılda yapılanları incelemek, harcanan emeği görmek ve 2011 de daha iyi bir plan ile daha efektif olarak bundan iyisini başarmak önemlidir.

Burada 2011 yılını bir fırsat olarak değerlendirip sosyal medya için verilecek kararlara yardımcı olması açısından birçok işletmenin dikkat etmesi gerektiği konuları paylaşmak istiyorum.

Odak

Sosyal medya, başarıyı kısa yoldan getiren bir araçtır diye düşünmemek gerekir. Sosyal medya aracılığıyla iş artırmak için, kararlı olmak gerekir.  Sosyal medyaya  %100 çaba harcamaya hazır iseniz, yatırım yapmaya değerdir.

Yenilik

Sosyal medya dinamizm üzerine kuruludur. 2010 yılında mükemmel çalışan bir sosyal medya stratejisi aslında yeni yılda felaket anında kurtarıcı bir reçete olabilir. Fakat bir işletme olarak, sürekli yenilik ve yeniden sosyal medya dünyasında kendinizi yeni icatlarla geliştirmeniz gerekir.Rutin moddan çıkarak gerek Facebook sayfanıza gerek twittlerinize bir yenilik ekleyin. Yenilik, tabiiki bir maliyet getirecektir, fakat diğer taraftan getirisini de dikkate alarak yapılacak iyi bir yatırımdır.

İşbirliği

Sosyal medya “Sosyal olmak” ile ilgilidir. Kendinizi belli alanda sınırlayarak sosyal medya dünyasında başarılı olmayı umamazsınız! Bir işletmenin  sosyal ağ dünyasında, ortaklar, müşteriler ve bazen rakiplerle bile işbirliği yapması gerekir. Sosyal medya alanında yeni fırsatlar için başkaları ile işbirliği yapmayı gurur meselesi yapmayın. Bazı fırsatlar asla iki kez gelmez!

Denge

Sosyal medya işletmeler için bazen yük getirebilir. Çünkü Facebook ve Twitter’a öyle saplanıp kalırlar ki, aslında “başarılı” olup olmadıklarını kontrol etmeyi unuturlar. Sık sık günlük iş operasyonlarını bir kenara bırakıp sosyal medyadaki varlıkları üzerine çok fazla çaba harcayan işletmeler görüyorum. Her ne kadar sosyal medyadan etkilenip onu kullanıyor olmak güzel olsa da, takıntı halini alması iş açısından yüksek risk taşıyor.Burada dikkatli davranıp dengeyi bulmak gerekiyor!

Ölçmek

Yeni Yıl bugüne kadar sosyal medyadaki çabaların başarısını ölçmek, yapılacak revizelerle birlikte yeniden yola çıkmak için iyi bir fırsat sunuyor. Sosyal medya planınızın yolunda gidip gitmediğini anlamak için araya mihenk taşları koyup gözlemlemek ve periyodik olarak ölçmek gerekiyor.

Peki sizin 2011 yılı için iş Sosyal Medya planlarınız nelerdir? Bu yazıya yorum bırakarak fikirlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

About the Author

You may also like these