2021’de kurumsal öğrenme ve geliştirme stratejileri

Bugünün iş dünyasında, genellikle gün içinde yeterli saatin olmadığı görülür. Bu, eğitim ve gelişimin genellikle iş lehine bir kenara itildiği anlamına gelir. Gelişim, özellikle performansa bağlı hedefler ve ölçütler olduğunda, günlük sorumluluklardan daha az önemli olarak görülebilir.

Geçen sene genel bir eğilim, şirketlerin olumlu bir öğrenme kültürüne sahip olmasını sağlamaktı. Odak 2021 için hala aynı, ancak bunun en tepeden başlaması gerekiyor. Bu nedenle, yöneticilerin ve amirlerin stratejinizin planlamasına dahil edilmesi önemlidir. Geliştirme ihtiyacını anlamalı, mevcut kaynaklara güvenmeli ve şirketinizdeki gelişim yolculuğu boyunca ekiplerini desteklemeye yatırım yapmalıdırlar.

Kişisel ve Mesleki Gelişimin Desteklenmesi

Genellikle, işverenler uyum eğitimine odaklanır ve çalışan gelişiminin bir kenarda unutulmasına izin verir.

Aslında, tüm eğitim ve geliştirme fırsatları zaman ve para maliyetleri taşımamaktadır. Çevrimiçi eğitim kurslarının, kitapların ve ücretsiz kaynakların geniş kullanılabilirliği ile her zaman maliyet ve zaman açısından etkili çözümler vardır.

Ayrıca, çalışanlarınızın gelişimine yatırım yapmanın o kadar çok yararı vardır ki, tüm işletmeler bunu bir öncelik olarak görmelidir. Bana göre çalışan gelişimine yatırım yapmanın faydaları şunlardır:

Geliştirilmiş performans, memnuniyet ve moral. Eğitim, bir çalışanın becerilerini, işlerini yapabilme becerilerine olan güvenlerini geliştirmeye yardımcı olacak ve kendilerinin desteklenmiş hissetmelerine yardımcı olacaktır. Eğitime önem veren pozitif bir kültür yaratırsanız, çalışanlarınız kendilerine değer verildiğini ve saygı gördüğünü hisseder.

Mevcut çalışanlarınızı geliştirmek için zaman ve para yatırırsanız, kendilerini daha değerli ve şirketinize daha bağlı hissedeceklerdir. Muhtemelen içeride yükselme fırsatları arayacaklar ve geleceklerinin gerçekten önemli olduğunu hissedecekler. İşe yeni alım yapmak pahalıdır, bu nedenle çalışanlarınıza para yatırmak buna değer.

Çalışanlarınıza ne kadar çok yatırım yaptığınızı gösterirseniz, işe alırken daha fazla aday çekersiniz. Çalışanlarını destekleyen ve değer veren bir şirket olarak olumlu bir itibar geliştirirsiniz.

Kişisel ve mesleki gelişim planları yazmalarına yardımcı olarak çalışanlarınızın kariyerlerini desteklemelisiniz. Bunlar becerilerini geliştirmelerine ve işyerinde daha güvenli olmalarına yardımcı olacaktır.

Özelleştirilebilir Öğrenme ve Gelişim

Yukarıda belirttiğim gibi, işe alım yapmak zaman ve para gerektirir. Bu nedenle, mükemmel çalışanı bulduğunuzda, onlara yatırım yaptığınızı göstermek önemlidir.

Tüm çalışanların aynı uyum eğitiminden geçmesi gerekecek olsa da, öğrenimlerini uyarlayarak kişisel ve mesleki gelişimlerine yatırım yaptığınızı göstermek önemlidir. Herkese uyan tek bir eğitim yoktur, böyle bir eğitim anlayışı çalışanların kuruluşunuza bağlılığını etkilemez.

Bu nedenle, öğrenme ve geliştirme stratejinizi artırmak için öğrenme fırsatlarınızı özelleştirmeye başlamalısınız. Bu çağda her şey özelleştirilirken öğrenme ve geliştirmenin bundan nasibini almaması mümkün değil elbette. Bu aynı zamanda çalışanlarınıza kuruluşunuzda ilerlemek ve rollerinde başarılı olmak için gereken araçları sağlamanıza da yardımcı olacaktır.

İşe almak istediğiniz her rol için özelleştirilmiş öğrenme profili oluşturmalısınız. Bunlar, ilgili rol için öğrenme yolculuğunu ve ilerleme için dikkate alınması gereken becerileri detaylandırmalıdır.

70:20:10 Öğrenme Modelini Kullanın

70:20:10 modelini kullanmak, çalışanlarınızın kişisel ve mesleki gelişim hedeflerini seçmelerine ve oluşturmak istedikleri becerileri nasıl etkili bir şekilde öğrenebileceklerini daha iyi belirlemelerine yardımcı olabilir.

70:20:10 öğrenmeyi en üst düzeye çıkarmak için öğrenme kaynaklarının oransal olarak bireylerin şunları elde ettiğini açıklar:

Bilgilerinin% 70’i deneyimden. Örneğin, işle ilgili veya yaşam deneyimleri.

Bilgilerinin% 20’si başkalarından. Örneğin, akranları ve sosyal öğrenme ile etkileşim.

Bilgilerinin% 10’u çevrimiçi veya yüz yüze eğitim kursları gibi organize kurslardan alınmıştır.

Yapılandırılmış kurslar kullanmak önemlidir, ancak çalışanlarınızın günlük görevlerinde yeni buldukları becerileri kullanmalarına ve uygulamalarına yardımcı olmalısınız. Ek olarak, mentorluk veya koçluk gibi akranlarıyla sosyal öğrenime katılmalarına yardımcı olmalısınız. Bunların her ikisi de, geliştirdikleri tüm becerileri kullanabilmelerini sağlayarak aldıkları dersleri güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Hız ve Erişim Kolaylığı

Bugünkü teknoloji, zaman, maliyet ve verim açısından, çalışanlarınızın günlük görevlerine kolayca uyabilecek öğrenme çözümleri bulmayı her zamankinden daha kolay hale getirdi. Bu nedenle, özellikle bu sene kaliteli eğitim sunan, zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacak alternatifler arayarak, öğrenme ve gelişim stratejinizi yeniden düzenlemelisiniz.

Çalışanlarınızın kişisel ve mesleki gelişimini destekleyen bir şirket kültürü oluşturmalısınız. Bunun için ne kadar çaba harcarsanız, o kadar kararlı, memnun, yenilikçi ve üretken olurlar ve şirketinizin hedeflerine ulaşması için gerekli desteği sağlarlar.

About the Author

You may also like these