Pazarlama kampanyalarında dikkat edilesi konular

images (1)

 

Pazarlama kampanyalarının işimizi artırmak için harika bir yöntem olduğunu biliyoruz. Ama başarılı bir kampanya olması için dikkatli ve belli kriterlere uygun olarak da yönetilmesi gerekmektedir.İşte bunlardan bazılarına değinmek istiyorum.

 

Hedef belirlemek

Plansız yapılan aktiviteler hiçbir işe yaramaz, bunu artık kafamıza yazalım. Pazarlama kampanyalarınızın belli bir amacı olmalı ve belli sonuçlar elde etmeli. Facebook sayfasında daha fazla üyeye mi sahip olmak istersiniz? Bu mantıklı bir hedef mesela. Şu ise daha da iyi bir örnek olur: yeni bir ürününüzün x miktarını yapacağınız yeni kampanya ile satmak. Kısacası hedefinizi net bir şekilde belirlemeden yola çıkmayın.

Hedef kitlenizi tanıyın

Bu belki de çok bilindik gelecek ama aynı ürün için bile hedef kitle her zaman aynı olmayabilir. Genelde yapılan hata bir kere hedef kitleyi belirlemek sonra da hep onun üzerine çalışmak. Oysa her kampanyada farklı bir kitleye hitap ediyor olma ihitmaliniz çok muhtemeldir. Yapabileceğiniz en büyük hata ise benim hedef kitlem herkes demektir.

İşinizin faaliyet gösterdiği alanda hangi kitleyi belirlerseniz belirleyin, onların davranış biçimlerini de inceleyip buna göre kampanyalar hazırlamanız sizin açınızdan daha etkili olur.Örneğin Twitter accountu olmayanlara buradan mesaj iletmeye çalışmak anlamsız bir zaman ve para kaybı olacaktır.

Özelliğinizi ortaya koyun

Satışta önemli olan konulardan bir tanesi de farkınızı ortaya koymaktır. Piyasadaki diğer ürünlerden neden sizi tercih etmeleri gerektiğini iyi anlatmanız gerekir. Onlara katmadeğeriniz nedir? Sizin ürününüzü alırsa diğerlerinden farklı olarak ne elde edecektir? Bunun açıklanması gerekir kampanyalarınızda.

Kampanya alanlarınızı akıllıca seçin

Bİr websitesine sahip olmak tek başına kampanyalarınızı duyurmak ve satış elde etmek için yeterli olmayacaktır. Elbette önemli bir adımdır ama başka neler olabilir? Bilinen  Facebook, Twitter ve YouTube gibi ortamlar şu anda bu konuda pek popüler. Buralarda var olmanın kesin getirisi olacağını söylemek zor olsa da, orada olmamanın kayıp olacağını söyleyebilirim. Denemeniz gerekir!!! Deneyip size en uygun hangisinden yanıt alırsanız yoğunluğunuzu oraya yönlendirmeniz lazım.

Bilgiyi kullanın

Gerek websitenizden olsun gerek sosyal medya veya e-posta listeleriyle ulaşmış olun, her kullanıcının size verdiği bilgiyi iyi kullanın. Çoğu şirket bu verileri incelemiyor, incelese bile kim nereye tıklamış ve nereler en çok ilgi çekmiş diye bakıyor. Evet bu olması gereken bir şey ancak şunu unutmamak lazım, asıl değerli bilgi size kadar gelmiş olup da vazgeçenlerin neden vazgeçtiğini tespit etmek. Çünkü bunu çözebilirseniz asıl o zaman kaçan kişilerin de muhtemel alıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Takip

İlk başta kybedilen yada geri dönen potansiyel müşterilerinizin peşini hemen bırakmayın. Çoğu kişi önce inceleme yapmak için sitenize gelecektir. Onlara çeşitli fırsatlar sunarak tekrar sizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Yİne de ilgilenmezlerse zaten listenizden kendileri çıkmak istediklerini belirteceklerdir.

Satışa dönüşüm

En önemli konu elbette ki gelen trafiğinizi satışa dönüştürmektir. Bunun için dikkat etmenizi önereceğim konu şu, sadece her yerde reklamlarınız olmasın. Kişi satınalmak istediğinde her anda bir ”şimdi satın al” butonu yada imkanı görebilsin. Neticede satın alma imkanını ne kadar kolaylaştırırsanız (1-2 adımda sonuca gitmek gibi) kişilerin vazgeçmeden sonuca ulaşmasını o kadar sağlamış olursunuz.

Sonuç

Pazarlama kampanyaları her ürün için vazgeçilmez bir ihtiyaç. Her konuda olduğu gibi ne kadar bu konuya odaklanır ve dikkatinizi verirseniz başarı oranınız da o kadar artar.Yukarıda bahsettiğim konular dikkatinizi toplamaya yönelik yardımcı olacak şeylerdir. Bunların hepsine dikkat etmeniz şart.Belki de sizin de tekrar pazarlama planınıza dönüp bakma zamanınız gelmiştir. Bunlardan hangisini daha iyi yapabilirim diye incelemeniz gerekebilir.

Yardıma ihtiyacınız olursa beni nerede bulacağınızı biliyorsunuz. 

About the Author

One thought on “Pazarlama kampanyalarında dikkat edilesi konular

  1. E-mail’lerde aldığınızdan fazlasını vermeniz gerekir. Bu da pazarlamacıların kendi ürün ve servislerini vurgulamanın dışında da e-mail’i kullanması gerektiği anlamına gelir. Mesajlarınızın eşsiz, anlamlı ve hepsinden önemlisi alıcılarla ilintili olmasını sağlayın. Bunlar size oldukça klişe sözcükler gibi görünse de e-mail programınız üzerinde etkili oldukları yadsınamaz.

Comments are closed.

You may also like these