Sosyal medya için altın kurallar dizisi-Kural#9

Satış sonrası ilişki

Satışı gerçekleştirdiniz peki şimdi? İşte şimdi bir potansiyel müşteriyi kendi müşteriniz haline getirdiniz ve onu sadık hale getirmek için bu yeni ilişkiyi yönetmeniz gerekir. Bunun için birkaç önerim olacak:

1.Teşekkür edin

Bu yapılması gereken ilk şeydir. Birisi (yeni müşteriniz) size güvenerek bir ürün yada hizmetinizi satın aldı. Bu güvene teşekkür edip hatta ötesine giderek kendisini rahat hissettirmeye yönelik bir cevap iletmelisiniz.

2.Doğru seçimi yaptıklarına ikna edin

Burada bahsettiğim şey verdikleri kararın doğru olduğunu teyid edebilecekleri bir şey sunmanız. Onlara gerçekten iyi bir fırsat yakaladıklarını söyleyin. Markanız için iyi geri dönüş almak için potansiyel müşterilere gösterdiğiniz ilgiyi sabit müşterilerinize de gösterin.Onlar mutlu oldukça markalaşma sürecinize daha çok katkıda bulunacaklar.

3.Satış ekibinize müşterinizi katın

Müşterilerinizi markanızın savunucusu durumuna getirmeye çalışın.  Ürün ve hizmetleriniz için pozitif şeyler paylaşmaları çok önemli olacaktır. Onlarla olan ilişkinizi küçük havuçlar vererek koruyun ve bir sonraki ürününüz için beklenti yaratın.

4. Kral gibi hissettirin

Müşteri velinimetimizdir diye boşa söylememiş atalarımız. Kişilere bir ürün veya hizmet ile ilgili fikir sorduğunuzda onların kendilerini önemli hissetmesini sağlarsınız. Fakat bunu basit anket mantığı ile yapmayın!!! Daha kişiye özelleştirilmiş, standart gibi görünmeyen mesajlarla deneyin.

About the Author

You may also like these